Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε κόντρα στον Διαγόρα Ραχών στην Ικαρία για το κύπελλο Ελλάδας και πήρε εμφατική πρόκριση με 9-0 στο κατάμεστο γήπεδο του Ευδήλου.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα ο Παναθηναϊκός στη φιλόξενη Ικαρία και πήρε τη νίκη για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «πράσινες» έτυχαν ζεστής φιλοξενίας από τους κατοίκους του νησιού και σε μια σπάνια εμφάνιση τμήματος του Συλλόγου στην Ικαρία, το χάρηκαν με την ψυχή τους.

Το αγωνιστικό μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Παναθηναϊκό που άνοιξε στο σκορ μόλις στο 11΄ με την Γκραντ.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε το 2-0 από την Κανέλλου και στο 15΄ η Σπυριδωνίδου διαμόρφωσε το 3-0.

Στο 18΄ η Σιαφαρίκα έγραψε το 4-0 και έτσι ο Παναθηναϊκός πέτυχε τέσσερα γκολ σε επτά λεπτά μόλις! Από κει και πέρα το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε με την Σπυριδωνίδου να κάνει το 5-0 στο 21 ενώ η Κανέλου έκανε το 6-0 στο 24΄ που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι στο δεύτερο ημίχρονο η Σιαφαρίκα έκανε το 7-0 στο 48΄ και η Κατωπόδη βρήκε και πάλι δίχτυα στο 57΄ για το 8-0΄. Το τελικό 9-0 έγραψε και πάλι η Κανέλλου στο 82΄ και ισοφάρισε τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη (9-0 τον Παιανικό το 2021)

Παναθηναϊκός (Ρούβαλης):Γιαννακούλη, Κακαμπούκη, Λόγου, Κανέλλου, Δημητρίου, Σιαφαρίκα, Δούλη, Γκραντ, Σπυριδωνίδου, Σιδηρά και Μάια.

Στον πάγκο της ομάδας ήταν οι:Μωραϊτου, Φυρογένη, Κατωπόδη, Νεφρού, Ντομόντ και Ανδρή με τις δύο πρώτες να προέρχονται από τη Β΄ ομάδα.

Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού είναι ο νικητής του αγώνα Αγίας Παρασκευής  – (Αχαρναικός-Φωστήρας Καισαριανής) για την πρόκριση στα προημιτελικά.