Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ από τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό της Volley League ανδρών στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινοι» δεν έκαναν το παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα και να χάσουν το πλεονέκτημα έδρας. Πλέον, κοιτάζουν το παιχνίδι της Δευτέρας (15/4) στο Ρέντη για να ισοφαρίσουν τη σειρά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-8 αλλά με σερί 4-0 εκ των οποίων δύο συνεχόμενοι άσσοι του Κασαμπαλή το «τριφύλλι» έφερε στα ίσα το σκορ (8-8). Από το σημείο αυτό και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί με τον Ερνάντεζ να δίνει λύσεις επιθετικά. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και διατήρησε μια μικρή διαφορά. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-23 με τον Ερνάντεζ αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο set ball (22-24) και παρόλο που ο ΠΑΟ έσβησε το πρώτο, έκαναν το 0-1 (23-25).

Το «τριφύλλι» δε μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και έμεινε πίσω με 3-7 ωστόσο γρήγορα ανέβασε στροφές και με σερί 4-1 μείωσε 7-8. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προηγήθηκαν με 8-12 όμως οι «πράσινοι» μείωσαν σε 15-16 και με άσσο του Κασαμπαλή ισοφάρισαν (16-16). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με εκατέρωθεν λάθη από το σερβίς. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο set ball (24-22) με τον Ερνάντεζ αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και έδωσαν παράταση στο σετ (24-24) για να γίνει τελικά το 0-2 στο 30-32.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και το τρίτο σετ με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 5-8. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 8-8 και στη συνέχεια προηγήθηκαν με +2 (12-10) ωστόσο δε μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 12-12 και να χτίζει διαφορά (14-20) για το τελικό 0-3 (17-25).

Ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Η επίθεσή μας ήταν χαμηλή. Αυτό έδινε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να τελειώσει τις φάσεις. Είχαμε ευκαιρίες να τελειώσουμε τα σετ και να ξαναμπούμε στο ματς, δε το κάναμε και το πληρώσαμε. Σήμερα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που περιμέναμε, εμείς δεν παίξαμε καλά σήμερα. Κάθε ματς είναι διαφορετικό, είναι δύο μεγάλες ομάδες και έχουμε παιχνίδι την Δευτέρα. Δεν είναι αν η πίεση μας κάνει καλό έτσι είναι ο αθλητισμός. Έχουμε δύο ευρωπαϊκές ομάδες και γίνονται σκληρά παιχνίδια. Σήμερα ήρθε η ήττα, αλλά από αύριο θα προετοιμάσουμε το επόμενο παιχνίδι».

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καπότης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.