Σπουδαίος Παναθηναϊκός λύγισε με 3-0 σετ τον αξιόμαχο Μίλωνα σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και το τελευταίο σετ να τελειώνει με 42-40!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Volelyleague ο Παναθηναϊκός καθώς νίκησε τον Μίλωνα με 3-0 σε ένα ματς που κέρδισε όλους τους φιλάθλους.

Ο αγώνας έγινε παρουσία 400 οπαδών του «τριφυλλιού» που έδειξαν ότι παρά το γεγονός ότι ήταν αργία θα αποτελέσουν και φέτος τη μεγάλη δύναμη της ομάδας.

Ξεχώρισε ο Κασαμπαλής στο ντεμπούτο του με 4 άσους ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ερνάντες με 22 πόντους, πολλοί από αυτούς σε σημεία που έκαιγε η μπάλα. Σπουδαίος και ο Κόβαρ με 15 πόντους καθώς και οι Ραβγκέλ-Βουλκίδε ςπου πέτυχαν από 7 πόντους.

Το πρώτο σετ ήταν υψηλού επιπέδου με δυνατές φάσεις και δύσκολους πόντους και από τις δύο πλευρές.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 4-6 έπειτα από δύο επιθέσεις άουτ των «πράσινων» και κατόπιν με 8-10. Το «τριφύλλι» δεν άφησε τον αντίπαλο να ξεφύγει και επανήλθε ισοφαρίζοντας σε 11-11 με τον Λούκας Ρανγκέλ να είναι αποφασιστικός.

Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι με 12-11 με ωραίο πέρασμα του Γίρι Κόβαρ ενώ ο Κασαμπαλής με άσο έκανε το 16-15.

Ο Κόβαρ πέτυχε κρίσιμο πόντο με πλασέ στο 20-19 ενώ καθοριστικός ήταν και ο άσος του Κασαμπαλή στο 23-21. Το σετ τελείωσε ο Ερνάντες με δυνατό πόντο κάνοντας το  25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στην αρχή και πήρε προβάδισμα με 11-8 και κατόπιν με 14-10.

Με πανέξυπνο πέρασμα ο Κόβαρ έκανε το 15-10 ενώ με τρία  δυνατά επιθετικά σερβίς του Πρωτοψάλτη ήρθε ουσιαστικά και το 18-10. Ο Βουλκίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 20-12 και ο Κασαμπαλής με δύο άσους έκανε το 22-12, για να λήξει το σετ με 25-13.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους 3-5 και 5-8 αντιστοίχως. Ο Ερνάντες με δυνατό χτύπημα έκανε το 10-11 ενώ ο Κουβανός …χτύπησε και πάλι στο 13-14 και με μπλοκ έφερε το ματς στα ίσα.

Εκ νέου ο Ερνάντες έκανε με μπλοκ το 16-16 όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και έκαναν το 17-19 και έπειτα το 19-21.

Ο Κασαμπαλής με νέο φοβερό σερβίς έδωσε το δικαίωμα στον Βουλκίδη να κάνει το 21-21 ενώ οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 24-24.

Με άσο ο Πρωτοψάλτης έκανε το 26-25 ενώ με δυνατή επίθεση ο Ερνάντες έκανε το 27-27. Ο Κουβανός με εξαιρετικό πλασόκαρφο έκανε το 32-32 ενώ ο Κόβαρ με αυταπάρνηση έκανε το 36-36. Το ματς έληξε με 42-40 με μπλοκ του Κοβαρ και του Ερνάντες.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-13
3ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 42-40

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 43 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 25-13, 42-40 σε 142’

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κόβαρ 15 (11/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 87%υπ-67%αρ.), Πετρέας 2 (2/6 επ.), Ρανγκέλ 7 (7/9 επ.), Ερνάντεζ 22 (18/30 επ., 4 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 5 (2/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59%υπ-41%αρ.), Κοντοστάθης (λ, 77%υπ-42%αρ.), Παπαγγελόπουλος, Μάρκου, Βουλκίδης 7 (6/8 επ., 1 άσσος).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Γιορντάνοφ 11 (11/29 επ.), Μολίνα 15 (15/38 επ. 42%υπ-23%αρ.), Πόλουαν, Χερ , Χανδρινός (λ,40%υπ-30%αρ.), Θεοδόσης 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 43%υπ-21%αρ.)

Ο Σταύρος Κασαμπαλής ανέφερε «Κρατάμε την καλή εμφάνιση μας κόντρα στον Μίλωνα και μπήκαμε πολύ δυναμικά. Δεν αφήσαμε περιθώρια στον Μίλωνα και δείξαμε ότι έχουμε αποφασιστικότητα και αυτή πρέπει να μας αντιπροσωπεύει από δω και πέρα. Κάθε εβδομάδα πρέπει να νικάμε . Η νευρικότητα του τελευταίου σετ ήταν δικαιολογημένη γιατί ο Μίλωνας είναι μια αξιόμαχη ομάδα που πέρυσι ήταν στην τετράδα. Όταν είσαι απειλητικός στο σέρβις ο αντίπαλος δεν μπορεί να αντιδράσει εύκολα, τα χάνει ο πασαδόρος και όσο πάει καλά το σερβίς έχουμε μια άνεση στο παιχνίδι μας»

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε «Ήταν ένα σπουδαίο ματς από πλευράς θεάματος και καλής ποιότητας. Ήταν πολύ δυνατό παιχνίδι όπως άλλωστε το περιμέναμε. Το σκορ μπορεί να ήταν 3-0 αλλά είδατε ότι το πρώτο και το τρίτο σετ κρεμόντουσαν σε μια κλωστή. Παραδοσιακά δυσκολευόμαστε απέναντι στον Μίλωνα αλλά σήμερα ήμασταν πάρα πολύ καλοί. Σταδιακά προσπαθούμε να βάλουμε και άλλα στοιχεία στο παιχνίδι μας αλλά δεν είναι εύκολο γιατί ακόμα είναι νωρίς. Πρέπει να βάλουμε περισσότερη άμυνα στους αθλητές μας που για την ώρα είναι επιθετικοί. Η άμυνα δεν είναι κάτι που έρχεται ατομικά , λειτουργεί όλη ομάδα για να τα καταφέρει»

Σάκης Ψάρρας «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη δίκαιη νίκη. Ουσιαστικά σήμερα παίξαμε τέσσερα σετ και όχι τρία. Ήμασταν άτυχοι γιατί στο πρώτο πόντο του παιχνιδιού , ο ακραίος μας ο Πόλουαν έπαθε διάστρεμμα και ουσιαστικά τελείωσε εκεί το  ματς για εκείνον. Τον βγάλαμε στο δεύτερο σετ για να μπορεί να παίξει την Τετάρτη και με όλη αυτή την ανακατοσούρα βγήκαμε εκτός ματς. Συνήλθαμε στο τρίτο σετ πάλι και παίξαμε τον Παναθηναϊκό στα ίσα. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού με την ατομική τους ικανότητα και το υψηλό επίπεδο που έχουν κατάφεραν να σώσουν την κατάσταση, σε αντίθεση με εμάς που προσπαθήσαμε πάρα πολύ αλλά δεν τα καταφέραμε. Εντούτοις στο τέλος νίκησε ο καλύτερος.

Το επίπεδο μας είναι αρκετά καλό και φέτος. Δεν πήγαμε καλά στο σέρβις και είχαμε πολλά χαμένα. Εμείς στηριζόμαστε στο σέρβις αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν είμαστε ομάδα έδρας και δεν θα γίνουμε ομάδα έδρας. Για εμάς αυτός ο αγώνας ήταν ενταγμένος στην προετοιμασία μας για το ευρωπαϊκό μας. Θέλουμε να καθιερώσουμε τον Μίλωνα σαν ένα ευρωπαϊκό club τα επόμενα χρόνια».

Νανόπουλος «Ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ το τελευταίο σετ και εμείς και ο Παναθηναϊκός. Είχε πολλές ωραίες φάσεις με πολύ κόσμο στο γήπεδο. Μας δόθηκαν κάποιες ευκαιρίες να τελειώσουμε το ματς όμως δεν το κάναμε. Ξέραμε από την αρχή ότι ο Παναθηναϊκός είναι πολύ καλή ομάδα με ποιοτικούς παίκτες. Στην προπόνηση κάνουμε πολύ δουλειά και όλοι θέλουμε να μπαίνουμε όταν μας δίνεται η ευκαιρία και να δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό».