Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό στον δεύτερο τελικό της Volley League ανδρών.

Οι «πράσινοι» βρίσκονται με 2-0 πίσω με τη σειρά να μεταφέρεται στο Μετς την Πέμπτη 18 Απριλίου στις 6μ.μ. για τον τρίτο τελικό.

Μαζί ξεκίνησαν οι ομάδες με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 8-5, όμως με σερί 0-3 ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 8-8. Για τους επόμενους πόντους οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το +3 (18-15) του Ολυμπιακού που έφτασε πρώτος σε set ball για το 1-0 (25-17).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-4 όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 5-5 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το προβάδισμα του αντιπάλου με αποτέλεσμα να χάσουν το σετ με 25-16 για το 2-0.

Απόλυτη ισορροπία στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 12-13 και να συνεχίζει να προηγείται με τον Ρανγκέλ να δίνει λύσεις επιθετικά μέχρι την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε για το 15-17. Οι «πράσινοι» πήραν αέρα +4 (16-20) αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 και οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το match ball των γηπεδούχων (24-23). Ο Παναθηναϊκός έδωσε παράταση στο σετ αλλά τελικά το έχασε με 26-24.

Ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε: «Είμαστε σε δύσκολη κατάσταση. Έχουμε χάσει και τα δύο παιχνίδια και μάλιστα με σχετικά εύκολο σκορ. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο, υπάρχει ένα επόμενο παιχνίδι, που πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να γυρίσουμε τη σειρά και αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε. Ξέρουμε ότι είμαστε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά σε αυτή τη φάση βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή».

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Αντωνούλης, Τσάλεντζ ρέφερι: Μυλωνάκης.