Η ανδρική ομάδα βόλεϊ συνέχισε νικηφόρα τα γενέθλια του Συλλόγου και μετά τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ και τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ έφεραν μια ακόμα νίκη που είναι αφιερωμένη στα 116 χρόνια του Συλλόγου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πέρασε με καθαρή νίκη 3-0 σετ  από την Κηφισιά ξεπερνώντας ένα ακόμα εμπόδιο.

Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δυσκολεύτηκαν σε κάποια σημεία ωστόσο όταν χρειάστηκε ήταν παρόντες και με ψυχραιμία και ποιότητα πήραν τους κρίσιμους πόντους.

Ο Ερνάντεζ ήταν εκ των πρωταγωνιστών με 18 πόντους ενώ πολύ καλός ήταν και ο Θανάσης Πρωτοψάλτης που συμμετείχε σε εντυπωσιακές ενέργειες.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο στο τέλος ήταν ψύχραιμος και πήρε τους πόντους που έπρεπε, καθώς και το σετ με 25-27.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ήταν και πάντα μαχητικοί όμως και πάλι το «τριφύλλι» είχε την ποιότητα να πάρει τις φάσεις που ήθελε και να πάρει και το σετ με 22-25.Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης και κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση το σετ με 13-25.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Βαρατάσης, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-27

2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 3-8, 6-16, 10-21, 13-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 2 άσσοι, 22 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 35%), 3 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς) και οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις (58% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 0-3 (25-27, 22-25, 13-25) σε 75΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 2π. (2 άσσοι), Ρέγκο Ρικάρντο 2 (2/12επ., 62% υπ., 19%αρ.), Μπόγιτς 3 (3/8επ., 60%υπ., 20%αρ.), Σπηλιώτης 2 (0/3π., 2 μπλοκ), Αλβες 6 (6/9επ.), Οκοσάνοβιτς 12 (11/25επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ. – 29%υπ.), Παπαγεωργίου, Φωλιάς (λ), Χασμπάλα, Σπηριούνης, Παύλου, Τζάρας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 7π. (7/9επ., 60%υπ., 20%αρ.), Ιερεζουέλο 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 18 (13/27επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Βουλκίδης 6 (6/7επ.), Πρωτοψάλτης 10 (7/14επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 20%υπ.) / Κοντοστάθης (λ. – 50%υπ., 22%αρ.), Ζήσης (λ), Κασαμπαλής 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου 2 (2/2επ.), Κωστόπουλος.

Ανδρεόπουλος: «Ξεκινήσαμε με πολλά λάθη από τα σέρβις και αυτό έδινε τη δυνατότητα στην Κηφισιά να είναι κοντά στο σκορ. Όταν το σέρβις μας βρήκε καλύτερο ρυθμό πετύχαμε μια νίκη όπως έπρεπε.

Ήταν αλήθεια πολύ καλοί σήμερα οι Ιερεθουέλο και Κασαμπαλής. Η αλλαγή τους έγινε για λόγους τακτικής γιατί θέλαμε ένα πιο απλό παιχνίδι».

Χριστοφιδέλης: «Δεν θα αφήσουμε το τελευταίο σετ να χαλάσει την εικόνα που είχαμε στα δύο πρώτα. Όταν παίζεις με ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός στα κρίσιμα σημεία μιλάνε και οι προσωπικότητες».