Το αντρικό τμήμα ποδοσφαίρου σάλας του Παναθηναϊκού κατέκτησε το πρωτάθλημα της Futsal League και σφράγισε το εισιτήριο για την απευθείας άνοδό του στη μεγάλη κατηγορία μετά τη νίκη του με 3-0 επί των Τραχώνων Αλίμου στον τελικό του F4 της διοργάνωσης με τη συμπαράσταση 40 οπαδών του από τη Σαλαμίνα.

Οι «πράσινοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο κλειστό «Ν. Γραμματικός» της Σαλαμίνας και τη νέα χρονιά θα αγωνίζονται στη Futsal Super League.

Η ομάδα του κόουτς Ζιάβα μπήκε δυνατά και είχε αρκετές καλές ευκαιρίες, ωστόσο δε μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο (0-0).

Με την επιστροφή ο Κλαούντιο έδωσε τη λύση ανοίγοντας το σκορ (1-0), ενώ λίγο αργότερα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και του Παναθηναϊκού (2-0). Στα 7 λεπτά πριν το τέλος ο Κατεβτσιάν με μακρινό σουτ σε κενή εστία, αφού είχε ανέβει ο τερματοφύλακας των Τραχώνων, κατάφερε να κάνει το 3-0.

Οι Τράχωνες πίεσαν αρκετά στα τελευταία λεπτά αλλά ο Π. Μπελτσίδης με τρομερές αποκρούσεις κράτησε ανέπαφη την εστία των «πρασίνων» μέχρι το τέλος.

Οι σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν οι Κλαούντιο (2) και Κατεβτσιάν (1).

Παναθηναϊκός (Ζιάβας): Π. Μπελτσίδης, Λιαρόπουλος, Γ. Μπελτσίδης, Κωνσταντίνου, Αυλωνίτης, Κρασώνης, Ζαφειράτος, Μουρτζούκος, Σχοινάς, Κλαούντιο (2), Γιώτης και Κατεβτσιάν (1).