Το τμήμα ποδοσφαίρου σάλας του Παναθηναϊκού προκρίθηκε στον τελικό ανόδου στην Α1 μετά την άνετη επικράτησή του με 6-1 επί της Λαμίας στον Α΄ ημιτελικό που διεξήχθη στο κλειστό «Ν. Γραμματικός» της Σαλαμίνας.

Το «τριφύλλι» ήταν καταιγιστικό και από νωρίς έθεσε τις βάσεις για την πρόκρισης στον τελικό (3-0 ημίχρονο), όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Τράχωνες Αλίμου- Υπεροχή Τρικάλων.

Οι αθλητές του κόουτς Ζιάβα μπήκαν δυνατά στο ματς και βρήκαν τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Κλαούντιο, ενώ ακολούθησαν οι Κρασώνης και Σχοινάς για το 3-0 στο πρώτο μισό.

Με την επιστροφή η Λαμία ανέβασε ρυθμούς και πίεσε περισσότερο αλλά δεν κατάφερε να μειώσει. Αντίθετα, οι «πράσινοι» με τον Γ. Μπελτσίδη έκαναν το 4-0 και με τον Αυλωνίτη το 5-0.

Ο τερματοφύλακας Π. Μπελτσίδης με πολύ καλές αποκρούσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του σχεδόν σε όλο το παιχνίδι εκτός από μία φορά, με τη Λαμία να πετυχαίνει το γκολ της τιμής (5-1). Λίγο πριν το τέλος ο Αυλωνίτης σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το τελικό 6-1.

Παναθηναϊκός (Ζιάβας):Π.Μπελτσίδης, Λιαρόπουλος, Γ.Μπελτσίδης (1), Κωνσταντίνου, Αυλωνίτης (2), Κρασώνης (1), Ζαφειράτος, Μουρτζούκος, Σχοινάς (1), Κλαούντιο (1), Γιώτης και Κατεβτσιάν.