Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το League Cup «Νίκος Σαμαράς» 2023 μετά την επικράτησή του με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και σήκωσε την 1686η του κούπα μπροστά σε 6.500 οπαδούς του.

Με κούπα ολοκλήρωσε τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις το «τριφύλλι» καθώς νίκησε για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό με το ίδιο σκορ και κατέκτησε το τρίτο Λιγκ Καπ της ιστορίας του.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε δυνατά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το προβάδισμα των φιλοξενούμενων (6-10). Οι «πράσινοι» μείωσαν στη συνέχεια με μπλοκ του Κόβαρ σε 11-13 αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε έναν +2 μέχρι το 20-21. Ο ΠΑΟ δε μπόρεσε να προσπεράσει με αποτέλεσμα να χάσει το σετ 22-25.

Το «τριφύλλι» μπήκε με φόρα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε από νωρίς 6-3. Οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά αλλά στο 11-10 με τον Πετρέα στο σέρβις ο Παναθηναϊκός «έχτισε» ένα +4 (15- 10). Οι «πράσινοι» διατήρησαν έναν αέρα 4-5 πόντων, ενώ με δύο συνεχόμενους άσσους του Μπάση η διαφορά πήγε στο +8 (22-14). Με 25-17 ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ δε μπόρεσε να πιάσει καλή απόδοση και βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς τον Ολυμπιακό.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το σετ 17-25 για το 1-2. Παρόμοια ήταν η εικόνα στην αρχή του τέταρτου σετ με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα (2-6) αλλά οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και γρήγορα ισοφάρισαν σε 6-6. Μέχρι το +2 του ΠΑΟ (22-20) οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, Με άσσο ο Μπάσης έκανε το 23-21 και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2 για να πάει το ματς σε 5ο σετ.

Το «τριφύλλι» μπήκε με τον ίδιο ρυθμό στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 3-1 αλλά ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενος (4-4). Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες μέχρι το +2 (9-7) του ΠΑΟ με μπλοκ του Γιάκομπεν. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11 αλλά και πάλι οι «πράσινοι» κατάφεραν να περάσουν μπροστά 13-11 με τον Ερνάντεζ και με τον Φράγκο να τελειώσουν το σετ 15-12.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση: 1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 22-25 2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17 3ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 17-25 4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-23 5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-11, 15-12 *Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12) σε 133′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (11/26 επ., 7 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Πετρέας 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (11/18 επ., 1 άσσος, 54% υπ. – 31% άριστες), Ερνάντεζ 19 (18/37 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 54% υπ. – 23% άριστες), Μπάσης 3 (3 άσσοι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Στερν 23 (21/39 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 13 (10/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 14% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/2 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Ιντάλγκο 19 (15/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 13% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 48% υπ. – 12% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνι.

Λίγο πριν την απονομή του Λιγκ Καπ ο Σωτήρης Πανταλέων βράβευσε τον αρχηγό της ομάδας Άξελ Γιάκομπσεν εκ μέρους του Συλλόγου για την προσφορά του στην ομάδα μας. Πολυτιμότερος αθλητής αναδείχθηκε ο Γίρι Κόβαρ Κόβαρ  με 18 πόντους (11/26 επ., 7 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες)

Ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν μια χαρά με χαμόγελα και λύπες. Όλα μαζί ήταν ανακατεμένα. Ξεκινήσαμε τη χρονιά έχοντας 5 στόχους. Στο τέλος της χρονιάς πετύχαμε τους δύο μικρούς. Στους ημιτελικούς χάσαμε τους τρεις μεγάλους. Αυτό μας είχε στεναχωρήσει πολύ.

Όλο αυτό το χρονικό διάστημα δεν είχαμε σταματήσει λεπτό να παλεύουμε και οι αθλητές και το σταφ. Δυστυχώς δεν γύρισε. Και από ψυχολογικής πλευράς και από αγωνιστικής πλευράς. Όμως στο τέλος από τα πέντε πήραμε τα δύο. Αυτό είναι το χαρμόσυνο. Ειδικά ο σημερινός τίτλος ήταν πολύ δύσκολος.

Από την άλλη μας στεναχώρησε που δεν καταφέραμε τους άλλους στόχους. Το φέρουμε βαρέως απέναντι στον κόσμο. Αυτός είναι ο κόσμος βέβαια του Παναθηναϊκού που βρίσκεται δίπλα μας σήμερα. Τα μέλη του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού. Αυτούς θέλαμε να ευχαριστήσουμε, οι αθλητές και εγώ. Καθώς ξέρουμε πόσο πολύ μας αγαπάνε και μας έχουν στηρίξει».