Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 3-0 στην Πυλαία χωρίς τον τραυματία Κόβαρ που υπέστει διάστρεμμα και ψάχνει την ισοφάριση στο ματς του Σαββάτου στο Μαρούσι.

Δεν του πήγε το ματς του Παναθηναϊκού στην Πυλαία καθώς αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Γίρι Κόβαρ, ο Σάντερ δεν ήταν απόλυτα έτοιμος,  είχε κάποια ανάποδα σφυρίγματα και γενικά δεν έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Αγωνιστικά δεν λειτούργησε ιδιαίτερα το μπλοκ και η άμυνα και πλέον οι «πράσινοι» ανασυτάσσονται για τον αγώνα του Σαββάτου που ψάχνουν την ισοφάριση.

Στο αγωνιστικό μέρος ο ΠΑΟ μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ και είχε προβάδισμα 4-8 όμως συνεχόμενα λάθη έφεραν γρήγορα το «τριφύλλι»πίσω στο σκορ με 12-10 και τελικά έχασε το σετ με 25-20, με τους «πράσινους» να διαμαρτύρονται στο τέλος για διαιτητική απόφαση.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός μέχρι το 12-13 ωστόσο στη συνέχεια με μια τεράστια αδράνεια έχασε τελικά το σετ  με 25-16.

Το τρίτο και τελευταίο σετ είχε μπροστά τους γηπεδούχους στην αρχή με 6-4 και πλησίασαν την κατάκτηση του σετ στο 24-19. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε μια τελική αντεπίθεση όμως έχασε το σετ στο τέλος με 25-22.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 9 άσσοι, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 3 άσσοι, 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 25-22) σε 77΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (8/14επ., 70%υπ., 50%αρ.), Γουόλς 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 7 (3/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 14 (13/23επ., 1 άσσος), Σκρεντάου 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 17 (7/19επ., 5 μπλοκ, 5 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 25%υπ., 25%αρ.), Σωτηρίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πετρέας 4π. (4/11επ.), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (6/8επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 3 (3/11επ., 23%υπ., 15%αρ.), Κωστόπουλος 6 (5/6, 1 άσσος, 47%υπ., 20%αρ.), Ερνάντεζ 13 (11/29επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 42%υπ., 37%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης, Μάρκου, Σάντερ.

Αναλυτικά, όσα ανέφερε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος

Για την απουσία του Κόβαρ και αν επηρέασε την ομάδα του: «Συμβαίνουν αυτά, σημασία έχει τι συμβαίνει μέσα στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε με το σερβίς του και από την άλλη κάποιες στιγμές του αγώνα που εμείς μπορούσαμε να τις εκμεταλλευτούμε και να μείνουμε κοντά στο σκορ για να κάνουμε την αντεπίθεσή μας, δεν το κάναμε».

Για το τι θα διορθώσει η ομάδα του, όσον αφορά κυρίως στη μονοδιάστατη ανάπτυξη: «Δίκιο έχετε, όμως τώρα έχουμε μπροστά μας ένα ακόμη πολύ δύσκολο ματς και θα προσπαθήσουμε να το πάρουμε».