Μια ακόμα σημαντική νίκη πέτυχε το «τριφύλλι» κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο καθώς επικράτησε με 72-62 .

Οι «πράσινοι» πήραν άλλη μια νίκη κόντρα στον αξιόμαχο αντίπαλο τους από τη Θεσσαλονίκη και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός είχε οριακό προβάδισμα με 14-13 ενώ και στη δεύτερη περίοδο δυσκολεύτηκε να ξεκολλήσει από τον αντίπαλο του στο σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 31-29.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ουσιαστικά ο ΠΑΟ έθεσε τις βάσεις της νίκης παίρνοντας προβάδισμα με 50-43 και στην τέταρτη περίοδο με σωστή διαχείριση και πολύ καλή επιθετική λειτουργία σφράγισε το δίποντο με 72-2.

Από πλευράς «τριφυλλιού» το βάρος στο σκοράρισμα πήρε ο Νέλσον με 25 πόντους και ο Μαρτσάκης ακολούθησε με 15 πόντους ενώ πολύ καλή παρουσία είχεν και οι Αχμέντ 12 (1) και Χρονοπούλου 8.

Παναθηναϊκός (Χρόνης-Γκανάς): Αχμέντ 12 (1), Νέλσον 25, Κατωπόδης, Κοντογιάννης 2, Δίτσης 6, Τριανταφύλλου 4, Χρονοπούλου 8, Μαρτσάκης 15, Σπάθης και Μιχαλοπούλου

Μέγας Αλέξανδρος (Χατζηζωγίδου): Αγγ.Διμπιτούζης 7 (1), Π.Διμπιτούζης 18, Ζακερί 4, Βαρυτιμίδης, Βάσσης 8, Κεφαλάς 2, Σαουλίδης 4 και Μπαγκζαντεφαρτ 19.