Τη νίκη-πρόκριση πήρε ο Παναθηναϊκός στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ με αμαξίδιο καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Μέγα Αλέξανδρου με 56-66.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν και πήραν μια ακόμα σημαντική νίκη έπειτα από το διπλό στον Άτλα και αυτή τη φορά επικράτησαν του Μέγα Αλέξανδρου στη Θεσσαλονίκη σε μονό ματς κυπέλλου.

Οι «τριφυλλοφόροι» είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να έχουν την ουσία απέναντι σε έναν αντίπαλο που θα βρίσκεται ψηλά στις θέσεις του πρωταθλήματος. Επόμενος αντίπαλος για το «τριφύλλι» θα είναι ο Ήφαιστος Πάτρας και σίγουρα είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του κυπέλλου.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 11-19 βγάζοντας καλή αμυντική λειτουργία και παράλληλα βρίσκοντας τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» διατήρησαν την καλή άμυνα τους ωστόσο  δεν έβρισκαν με την ίδια ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Παρόλα αυτά η διαφορά αυξήθηκε στο 19-31 και οιπαίκτες των Χρόνη-Γκανά πήγαν με καλή διαφορά στο ημίχρονο.

Η Τρίτη περίοδος ήταν αυτή που μπήκαν τα περισσότερα καλάθια  ωστόσο ακόμα και όταν άνοιξε το ματς ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις και διατήρησε το προβάδισμα στο 40-50.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι «τριφυλλοφόροι» έκαναν καλή διαχείριση στο σκορ και το τελικό 56-66 έφερε τη νίκη-πρόκριση.

Μ.Αλέξανδρος : (Χατζηζωγίδου): Μπαγκζαντεφάρτ 29, Διμπιτούζης Α. 6, Βάσσης 6, Διμπιτούζης Π. 5, Ζάκερι 1, Κεφαλάς 9, Βαρυτιμίδης και Σαουλίδης.

Παναθηναϊκός (Γκανάς-Χρόνης): Νέλσον 25, Μαρτσάκης 15, Κοντογιάννης 12, Χρονοπούλου 4, Αχμέντ 2, Δίτσης 8,Μιχαλοπούλου, Φύτρος, Σπαθής και Χριστόφορος.