Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού σήκωσε ένα ακόμα τρόπαιο αφού στον τελικό του Σούπερ Καπ νίκησε τη Δωδεκάνησο στην Τρίπολη έχοντας τη συμπαράσταση 200 οπαδών του.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το τμήμας μπάσκετ με αμαξίδιο για τη φετινή σεζόν.

Στον πρώτο επίσημο αγώνα έδειξε την ανωτερότητα του έναντι στην πάντα αξιόμαχη Δωδεκάνησο και σήκωσε το 1672ο τρόπαιο για τον Σύλλογο.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το ματς και με ασφυκτική άμυνα δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και είναι χαρακτηριστικό το 8-1 στην πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός και πάλι επιθετικά έλεγξε το ματς πήρε διαφορά ασφαλείας και το ημίχρονο έκλεισε με 28-13.

Με πατημένο γκάζι το «τριφύλλι» συνέχισε και την Τρίτη περίοδο καθώς οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ και το έφτασαν στο 44-19.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική υπόθεση καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείρηση του σκορ και τελικά επιβλήθηκε με 57-33.

Tα δεκάλεπτα: 18-5, 28-13, 44-19, 57-33

Διαιτητές: Μπίκας, Αθανασόπουλος Κ., Αθανασόπουλος Τ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑμεΑ (Γκανάς-Χρόνης): Χριστόφορος, Χρονοπούλου, Μαρτσάκης 26, Μιχαλοπούλου, Αχμέντ 10, Νέλσον 12, Κοντογιάννης 3, Δίτσης 6.

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μποσγανάς): Λουκάς, Μιχαήλου 8, Χαμαντί 12 (1), Αχμάντ 2, Χατζηδημητρίου Μ. 2, Χατζηδημητρίου Λ. 2, Χατζηκαντής, Λυκοπάντης 2, Μαλωνάς, Γιουρκάν 5.