Δύσκολο έργο έχουν οι αθλητές του Παναθηναϊκού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Μονάχου στο απλό για πρόκριση στο κυρίως ταμπλό ενώ επανέρχεται σήμερα (16/8) η δράση στα διπλά ανδρών και γυναικών.

Αναλυτικότερα, τη Δευτέρα (15/8) είχε αγώνα ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (No 95) για το 16ο γκρουπ. Για τη 2η αγωνιστική ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Κύπριο Μάριο Γιάγκου (No 97) και ό,τι και να γίνει στο φινάλε μένει έξω από τη συνέχεια γκρουπ (11-13, 4-11, 9-11). Σε αντίθεση με την πρεμιέρα, ο δις πρωταθλητής Ελλάδας του απλού ανδρών δεν έπιασε τόσο υψηλά στάνταρ απόδοσης, πάντως να σημειωθεί ότι ο Γιάγκου, γνωστός στους Έλληνες φιλάθλους από την πολυετή παρουσία του στην Α1, έχει να επιδείξει κι άλλα θετικά αποτελέσματα απέναντί του (τον νίκησε δύο φορές στο πρωτάθλημα της περιόδου 2019-2020). Ο Κωνσταντινόπουλος θα κλείσει τα ματς του ομίλου με αντίπαλο τον πρωτοπόρο με δύο νίκες, Βέλγο Φλοράν Λαμπιέ ( νίκησε 3-0 τον Γιάγκου και 3-1 τον Πίστεϊ). Την Τρίτη στις 13:00 το ματς (στο τραπέζι 2 και σε ζωντανή μετάδοση από το λινκ https://www.ettu.tv/en-int/playerpage/1468531).

Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος στο 11ο γκρουπ είχε αρχίσει το Σάββατο με την ήττα από τον Ουκρανό επικεφαλής Γεβγέν Πριτσέπα και την Τρίτη (16/8) στις 13:35 επιζητά απαραίτητα τη νίκη κόντρα στον Κάρλος Καμπαλέρο. Στα πέντε σετ έχασε τη Δευτέρα ο Ισπανός από τον Πριτσέπα.

Στα παιχνίδια για τα προκριματικά γκρουπ του απλού γυναικών.

Χρονικά προηγήθηκε ο εναρκτήριος αγώνας της Ελισάβετ Τέρπου (No 78) στο 4ο γκρουπ. Είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στο 1ο φαβορί, τη 16άχρονη Γερμανίδα Ανέτ Κάουφμαν (Νο 36) κι αυτό αποδείχτηκε στην πράξη. Ηττήθηκε με 3-0 σετ από την αριστερόχειρα πρωταθλήτρια Ευρώπης του απλού νεανίδων το 2022 και του απλού κορασίδων το 2021, πάντως διεκδίκησε γερά το 1ο και το 3ο σετ (8-11, 2-11, 9-11). Την Τρίτη 16/08 στις 10:00 η 22άχρονη πρωταθλήτριά μας συναντά την Αϊλί Αβαμέρι από την Εσθονία και με νίκη αποκτά το δικαίωμα να διεκδικήσει σε δεύτερη φάση την πρόκριση.

Η Κατερίνα Τόλιου (νούμερο 54 στα seeding του αγωνίσματος) είχε αρχίσει νικηφόρα χτες την προσπάθειά της στο 22ο γκρουπ (3-0 την Ισπανίδα Μαρλόνα Μιούνε) και τη Δευτέρα είχε την πιο δύσκολη αποστολή ως επικεφαλής απέναντι στη Ναταλία Παρτίκα από την Πολωνία (Νο 58). Έκανε εξαιρετικό προηγούμενη 7-3, όμως η Παρτίκα βρήκε ρυθμό κι έχοντας ικανότητες απέναντι στην άμυνα επικράτησε με 3-0 σετ (8-11, 5-11, 6-11). Η αξιοθαύμαστη Πολωνή με την αναπηρία στο δεξί χέρι είναι γνωστή σε όλο το κοινό του αθλήματος, καθώς διακρίνεται και σε αυτές τις διεθνείς διοργανώσεις, αλλά και στους αγώνες Α.Με.Α. με κυριότερες στιγμές τα χρυσά μετάλλια σε Παραολυμπιακούς Αγώνες στην κλάση 10 (το πρώτο ήταν στην Αθήνα σε νεαρή ηλικία). Η τετράκις πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών δίνει την Τρίτη με αντίπαλο τη Βόσνια Ντάνα Μπιόγκραντλιτς το καθοριστικό ματς για τη 2η θέση στο γκρουπ. Ο αγώνας διεξάγεται στις 11:45, στο τραπέζι 2 και σε ζωντανή μετάδοση από το λινκ https://www.ettu.tv/en-int/playerpage/1468531. Το απόγευμα η Βόσνια έκαμψε στο φινάλε τη Μιούνε με 3-2 σετ και ισοβαθμεί στους 3 πόντους με την Τόλιου.

Στο 13ο γκρουπ η Κωνσταντίνα Παρίδη είχε αρχίσει με ήττα από την Κροάτισσα επικεφαλής Χάνα Αράποβοτς και θα εξαντλήσει τις πιθανότητες να πάει στο προκριματικό ταμπλό για τη διεκδίκηση της πρόκρισης. Στην καθοριστική 3η αγωνιστική αναμετριέται την Τρίτη στις 10:00 με τη Ρουμάνα Τάνια Πλαϊάν, η οποία επίσης έχασε από την Αράποβιτς με 3-2 σετ.

Επίσης την Τρίτη (16/8) επανέρχεται η δράση στα διπλά ανδρών και γυναικών. Στο διπλό γυναικών η Τόλιου και η Μορέ αντιμετωπίζουν στις «32» τις Σάο Τζιενί/Γιου Φου από την Πορτογαλία, νούμερο 15 στα seeding του αγωνίσματος. Η αναμέτρηση αρχίζει στις 18:30, έχει οριστεί για το τραπέζι 3 και μεταδίδεται απευθείας στο λινκ https://www.ettu.tv/en-int/playerpage/1468537).

Στο διπλό ανδρών είναι στους «32» ο Σγουρόπουλος και ο Γ. Κωνσταντινόπουλος. Δίνουν γερό τεστ κόντρα στο 2ο φαβορί, τους Γερμανούς Κιου Ντανγκ/Μπένεντικτ Ντούντα. Στις 19:40 ο αγώνας, στο τραπέζι 1 και σε ζωντανή μετάδοση στο διαδίκτυο (https://www.ettu.tv/en-int/playerpage/1468525).