Ο ποδηλάτης του Παναθηναϊκού Λουκάς Σκρέκης έδωσε μάχη στον αγώνα που έλαβε χώρα στο Πίνζολο της Ιταλίας και έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση.

Στον απαιτητικό αγώνα στο MTB Masters World Championships που έγινε σττη γειτονική χώρα ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι μετά από καιρό συμμετοχή σε διεθνή αγώνα και ο αθλητής του «τριφυλλιού» έκανε κατάθεση ψυχής.

Πρόκειται για μια δυνατή διεθνή διοργάνωση και στην ηλικιακή κατηγορία του Σκρέκη ήταν περίπου 800 άτομα στην εκκίνηση. Σε ότι αφορά τον αγώνα ο «πράσινος» αθλήτής τερμάτισε πάνω από τη μέση της βαθμολογίας καθώς πήρε την 221η θέση μεταξύ 456 αθλητών.

Ο ίδιος ανέφερε σχετικά «Τα έδωσα όλα, ακόμη και την ψυχή μου, εκεί πάνω είναι, έμεινε στη διαδρομή…. Τερμάτισα επειδή το ήθελε το μυαλό, το σώμα απλά υπάκουσε. Τον τερματισμό μου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Masters θέλω να τον αφιερώσω στη γυναίκα μου που έκανε υπομονή και με στήριζε όλα αυτά τα χρόνια και φυσικά στον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ. Ήρθε ο καιρός να πάω σπίτι…».