Το τμήμα ποδηλασίας ΑμεΑ του Παναθηναϊκού συμμετείχε για πρώτη φορά με πέντε αθλητές στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και στο Festos Cup έχοντας τη συμπαράσταση 15 οπαδών του από Ηράκλειο και Ρέθυμνο. Η πράσινη συγκομιδή ήταν ως τώρα τέσσερα χρυσά μετάλλια, δύο αργυρά μετάλλια και ένα χάλκινο και ο Παναθηναϊκός είναι τρίτος στη Γενική βαθμολογία.

Πολύ καλή η παρουσία του ποδηλατικού τμήματος ΑμεΑ την πρώτη ημέρα των αγώνων καθώς για πρώτη φορά συμμετείχε με πέντε αθλητές και ο κόουτς Κώστας Γκρέκας είναι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές.

Οι «πράσινοι» δείχνουν ότι βρίσκονται σε υψηλό επίπεδο και κατέχουν την Τρίτη θέση στη Γενική βαθμολογία των μεταλλίων.

Στο αγωνιστικό μέρος σήμερα έγιναν οι αγώνες της ατομικής χρονομέτρησης και ο Γιάννης Γκουργκούλιας κατέκτησε τα χρυσά μετάλλια στην κατηγορία C4 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και στο Festos Cup με χρόνο 42:22.68.

Παράλληλα ο Σόλωνας Παπαδόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία C3 με 35.54.93 ενώ ήταν δεύτερος στο Festos Cup πίσω από τον Δανό Πιέτ Σίμονσεν.

Στην κατηγορία Η3 ο Νίκος Ρούσσος κατάφερε και ακτέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πίσω από τον Αντώνη Παππά του Ιωνά ενώ στο Festos Cup ήταν πρώτος με χρόνο 40:24.84

Σε ότι αφορά τον Σωτήρη Βαβαρούτσο συμμετείχε στον αγώνα υψηλού ανταγωνισμού της κατηγορίας C5 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 35:00.59. Επιπλέον στην ίδια κατηγορία ο Λουκάς Ανέστης κατέκτησε την έβδομη θέση.

Στο μεταξύ συγκλονιστική ήταν και πάλι η παρουσία πράσινων οπαδών καθώς 15 φίλοι της ομάδας από τον Νομό Ηρακλείου έδωσαν το παρών και έκαναν μια πρωτότυπη κερκίδα στην ποδηλασία.

Το αυριανό (10/4) πρόγραμμα:
Κυριακή 10 Απριλίου 2022
Δρόμος Αντοχής
Α` γκρουπ
• 9:30 H3-H4-H5 Ανδρών (60,3 χλμ. – 9 γύροι)
• 9:30 H1-H2 Ανδρών, H3-H4-H5 Γυναικών (53,6 χλμ. – 8 γύροι) & Η1-Η2 Γυναικών
(40,2 χλμ. – 6 γύροι)
• 9:30 T1-T2 Ανδρών & T1-T2 Γυναικών (33,5 χλμ. – 5 γύροι)
Β` γκρουπ
• 11:30 B Ανδρών (93,8 χλμ. -14 γύροι) & B Γυναικών (80,4 χλμ. – 12 γύροι)
• 11:30 C4-C5 Ανδρών (80,4 χλμ. – 12 γύροι) & C1- 3 Ανδρών (60,3 χλμ. – 9 γύροι)
• 11.30 C1-5 Γυναικών (53,6 χλμ. – 8 γύροι)