Το πάλεψαν οι δύο αθλητές πινγκ πονγκ του Παναθηναϊκού με την Εθνική ομάδα για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα με την Εθνική ομάδα.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Σουηδία 0-3:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Τρουλς Μέρεγκαρντ 0-3 (8-11, 6-11, 10-12)

Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Άντον Σέλμπεργκ 0-3 (10-12, 5-11, 5-11)

Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Γιον Πέρσον 0-3 (7-11, 7-11, 5-11)

Υπο οτάχθηκε στην ανωτερότητα της Σουηδίας η εθνική μας ομάδα των ανδρών. Στο δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι της για το 2ο γκρουπ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που είναι σε εξέλιξη στην Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας, έχασε 3-0 από το 2ο φαβορί της διοργάνωσης και πρώην πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης. Ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής εμφάνισε την ίδια τριάδα, που παρέταξε και την Τρίτη, στο ντέρμπι με το Βέλγιο, οι αθλητές του έκαναν την προσπάθειά τους και είχαν τα καλά τους διαστήματα, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι ουσιαστικό από καταφανώς ανώτερη ομάδα. Η Ελλάδα περιορίζεται έτσι στην 3η θέση του γκρουπ και αποκλείεται από τη συνέχεια ό,τι κι αν γίνει στην αυριανή τελευταία αγωνιστική, όπου η Σουηδία και το Βέλγιο θα διεκδικήσουν την πρωτιά και την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Αναμφίβολα πάντως, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο πήγε στη Ρουμανία με χαμηλό μέσο όρο ηλικίας, είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα και από το σημερινό ματς.

Το Α είχε η Ελλάδα και σε αυτόν τον αγώνα και πρώτος στο τραπέζι μπήκε ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 151 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη). Αντίπαλός του ο Τρουλς Μέρεγκαρντ (Νο 77) σε αγώνα, που έφερνε ευχάριστες θύμισες για την Ελλάδα, καθώς ο πρωταθλητής μας είχε νικήσει το 2018, στο ίδιο μέρος, τον 19χρονο σήμερα Σκανδιναβό στον τελικό του απλού νέων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Τρία χρόνια μετά όμως, τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Ο Μέρεγκαρντ παρουσιάστηκε ένα κλικ καλύτερος από τον Ελευσίνιο άσο, είχε το προβάδισμα σε όλα τα σετ και επικράτησε με 3-0. Ο Σγουρόπουλος δεν είχε αρνητική απόδοση, πίεση από την αρχή, αλλά με καλή τακτική και μεγαλύτερη γκάμα σε χτυπήματα ο Σουηδός είχε πάντοτε τον τελευταίο λόγο. Στο 3ο σετ ο τρις πρωταθλητής Ευρώπης των νεαρών ηλικιών αντέδρασε στο αρχικό 0-6 κι έφτασε στην ισοφάριση σε 10-10, όμως κάμφθηκε στην παράταση.

Στο δεύτερο αγώνα ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Νο 469) συνάντησε τον Άντον Σέλμπεργκ, πρωταθλητή στο Τσάμπιονς Λιγκ πέρσι με την Μπορούσια Ντίσελντορφ (Νο 51). Ο αριστερόχειρας διεθνής μας είχε την ευκαιρία να παίξει ελεύθερα και να μετρήσει δυνάμεις σ’ ένα ματς, που από μόνο του αποτελούσε και πολύτιμη εμπειρία. Δεν απέφυγε την ήττα με 3-0 σετ, πάντως έδειξε τις αρετές του. Διεκδίκησε γερά το 1ο σετ, στο οποίο μάλιστα ισοφάρισε από 7-10 κι έχασε με διαφορά τα επόμενα δύο, καθώς είχε προβλήματα στο σερβίς του αντιπάλου κι επιπλέον δεν μπόρεσε να εφαρμόσει το παιχνίδι του.

Ο αδερφός του, ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Νο 447), τοποθετήθηκε σήμερα στη θέση 3 και τέθηκε αντιμέτωπος με τον Γιον Πέρσον, βασικό μέλος της εθνικής Σουηδίας, που κατέκτησε το 2018 το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικού (Νο 43 στον πίνακα αξιολόγησης). «Ζεστός» από τους δύο αγώνες, που έδωσε χτες απέναντι στο Βέλγιο, ο αριστερόχειρας πρωταθλητής μας, προσπάθησε να πιέσει κυρίως με καλό σερβίς και forehandεπίθεση και είχε αρκετές καλές στιγμές. Να φτάσει σε ανατροπή των προβλέψεων δεν μπορούσε όμως και με την ήττα 3-0 σετ γράφτηκε και το τελικό αποτέλεσμα. Αναμφίβολα χρήσιμο το τεστ βέβαια, όταν ένας παίκτης σαν τον Πέρσον βρίσκεται σε πιο ψηλό επίπεδο και δίνει, για παράδειγμα, μπάλες σε άλλους χρόνους και σε πολύ δύσκολα σημεία.

Στον πάγκο της Ελλάδας κάθισε και σε αυτό το ματς ο Νίκος Αντωνιάδης. Αναπληρωματικός της Σουηδίας ήταν σήμερα ο πρώτος της παίκτης, το νούμερο 9 της παγκόσμιας κατάταξης και δευτεραθλητής κόσμου στο απλό ανδρών Ματίας Φαλκ.