Η εθνική ομάδα των ανδρών λύγισε με 3-2 από το Βέλγιο στον εναρκτήριο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρουμανίας, έχοντας παρουσία δύο αθλητών του ΠΑΟ.

Στο δεύτερο παιχνίδι της η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο την επικεφαλής του 2ου γκρουπ Σουηδία, πρώην πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης (στις 16:00 ο αγώνας, στο τραπέζι 2 και με ζωντανή μετάδοση στο linkhttps://www.ettu.tv/en-int/playerpage/967926).

Η Ελλάδα είχε το Α στο φύλλο αγώνα και ως πρώτος παίκτης άρχισε το ματς ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 151 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη). Απέναντί του είχε τον αριστερόχειρα επιθετικό Ρόμπιν Ντεβός (Νο 120). Έγινε θεαματικό και πολύ κλειστό ματς με τον 21χρονο διεθνή μας να επικρατεί 3-2 στις λεπτομέρειες. Το 1ο σετ πήγε στο 8-8 κι εκεί ο Ελευσίνιος άσος έπαιξε άψογα τρεις πόντους (οι δύο στα σερβίς του αντιπάλου) για να προηγηθεί με 1-0. Στο 2ο σετ δεν άρχισε καλά, είδε τον Ντεβός να ξεφεύγει και δεν μπόρεσε να καλύψει το χάντικαπ. Το 3ο σετ ήταν ισορροπημένο κι έφτασε κι αυτό στο 8-8. Σε εκείνο το σημείο είχε αποτέλεσμα για τον Βέλγο ένα πολύ επιθετικό παιχνίδι, στο τέλος ο Σγουρόπουλος έχασε κι ένα forehand spin για να γραφτεί το 1-2. Αρνητική αρχικά ήταν η εξέλιξη και στο 4ο σετ, όμως ο τρις πρωταθλητής Ευρώπης των νεαρών ηλικιών αντέδρασε με ψυχραιμία και πολύ καλές επιλογές. Ισοφάρισε από 3-6, μετά από 7-9 κι έσωσε και ματς μπολ για να στείλει τον αγώνα στο 5ο σετ! Κι εκεί το σκορ πήγε στο 8-8, οι δύο αθλητές συνέχισαν πόντο-πόντο ώσπου ο Σγουρόπουλος πήρε τη νίκη στην παράταση βγάζοντας καλές επιθέσεις αλλά και δυνατή συγκέντρωση.

Στο δεύτερο στη σειρά ματς ο αριστερόχειρας Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Νο 447) αντιμετώπισε τον πρώτο Βέλγο (κι επίσης υψηλόσωμο αριστερόχειρα, όπως ο Ντεβός), τον Σεντρίκ Νούτινκ (Νο 70). Ήταν ξεκάθαρο αουτσάιντερ, αυτό που κυρίως ήθελε ήταν να κάνει καλή εμφάνιση και να πιέσει και το κατάφερε. Κάμφθηκε με 3-0, όμως ήταν κλειστά όλα τα σετ και μπορούσε σίγουρα να πάρει ένα από αυτά και να γίνει πιο ανταγωνιστικός.

Ο σημερινός δευτεραθλητής Ελλάδας σε απλό και διπλό είχε μουδιασμένο ξεκίνημα, αλλά μετά το 1-7 άρχισε να ξεδιπλώνει το παιχνίδι του για να χάσει τελικά το σετ με πολύ μικρή διαφορά. Στο 2ο σετ μπήκε καλύτερα, αλλά εξακολουθούσε να έχει δυσκολίες στην υποδοχή και στα ποιοτικά χτυπήματα του Νούτινκ στο πλάι. Στο 3-6 ο Κώστας Βατσακλής έκανε χρήση του τάιμ άουτ. Στην επιστροφή στο τραπέζι ο Κωνσταντινόπουλος «ροκάνισε» τη διαφορά, στηριζόμενος κυρίως στο forehand spin μείωσε τρεις φορές στον πόντο, όμως δύο τέτοιες χαμένες επιθέσεις έφεραν τελικά το 2-0 για τον Βέλγο. Στο 3ο σετ ο 28άχρονος διεθνής μας έκανε ιδανικό ξεκίνημα με 3-0, κράτησε μικρό προβάδισμα με καλό σερβίς και forehand επίθεση κι έφτασε στο 10-8. Έχασε όμως, τις δύο ευκαιρίες να μειώσει και τελικά στην παράταση διαμορφώθηκε το τελικό 3-0.

Από τη θέση 3 των ομάδων τους αναμετρήθηκαν στο 1-1 ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Νο 469) με τον Μάρτιν Αλέγκρο (Νο 122), επίσης αριστερόχειρες αθλητές. Ο Κωνσταντινόπουλος ήξερε ότι μπορούσε να εγείρει απαιτήσεις στο ματς και πράγματι έκανε την εμφάνιση, που του επέτρεψε να διεκδικήσει τη νίκη. Λύγισε με οριακό σκορ στο 4ο σετ όμως και γνώρισε την ήττα με 3-1.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τον Κωνσταντίνο κι έχασε σχετικά εύκολα το 1ο σετ. Στο 2ο ήταν πίσω 4-6, αλλά μετά το τάιμ άουτ βρήκε ρυθμό, σέρβιρε καλά και γύρισε την κατάσταση για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 3ο σετ δεν είχε την απαιτούμενη σταθερότητα και την μπαλιά παραπάνω και το έχασε με διαφορά. Αμφίρροπο και με διακυμάνσεις ήταν το 4ο σετ όπου ο 27χρονος πρωταθλητής ήταν αποτελεσματικός με σερβίς και forehand spin. Ο Αλέγκρο όμως, έβγαλε ορισμένα πολύ δύσκολα χτυπήματα και επικράτησε με την ελάχιστη διαφορά.

Στη συνέχεια κοντραρίστηκαν οι πρώτοι αθλητές των δύο ομάδων Σγουρόπουλος και ο Νούτινκ. Ο 21χρονος Έλληνας άσος πραγματοποίησε νέα εξαιρετική εμφάνιση έλεγξε απόλυτα το ματς και επιβλήθηκε με 3-0 διατηρώντας τις ελπίδες της εθνικής μας ομάδας για τη νίκη.

Στα πιο σημαντικά σημεία του 1ου σετ ο Σγουρόπουλος πίεσε με μπαλιές ακριβείας στο backhandτου αντιπάλου και πήρε το προβάδισμα. Στο 2ο σετ ήταν πίσω 6-8 και κατέκτησε τρεις πόντους στη σειρά για να υποχρεώσει την αντίπαλη πλευρά να πάρει τάιμ άουτ. Συνέχισε με καλό σερβίς και δυνατές επιθέσεις κι έφτασε στο 2-0 σετ με οριακή διαφορά. Πλέον η αυτοπεποίθηση είχε πάει στα ύψη και θα ‘λεγε κάποιος ότι μόνο αυτό το «όπλο» αρκούσε για να συνεχίσει τη θαυμάσια απόδοση και να πάρει τη νίκη με το εμφατικό 3-0.

Ο αγώνας κρίθηκε στο φινάλε. Στην αναμέτρηση με τον Ντεβός ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος δεν είχε τις πιθανότητες με το μέρος του, αλλά γνώριζε καλά ότι αν παίξει ελεύθερα και αποδώσει σύμφωνα με τις δυνατότητές του θα περνούσε πίεση στο φαβορί. Μπορεί να μην το κατάφερε από την αρχή, όμως χωρίς να χάσει το καθαρό μυαλό ξαναμπήκε στο ματς μετά το 0-2 και είχε πράγματι καλή ευκαιρία να πετύχει μία σπουδαία νίκη. Με αξιοθαύμαστο τρόπο έφερε το ματς στα μέτρα του και το ότι έχασε τελικά με 3-2 οφείλετο σε λεπτομέρειες.

Το 1ο σετ ήταν το μόνο στο οποίο υστέρησε και το έχασε εύκολα. Στο 2ο μείωσε στον πόντο στο αρχικό 4-9, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι ουσιαστικό. Στο 3ο σετ έβγαλε δυνατή ψυχολογία διότι ενώ έχασε τέσσερις ευκαιρίες για να μειώσει (10-8 και μετά 11-10 και 12-11) και ήξερε ότι το ματς ήταν κοντά στο να κλείσει με 3-0 κράτησε το σερβίς του έβγαλε και πολύ αξιόλογη επίθεση και μείωσε.

Στο 4ο σετ προηγήθηκε 9-7, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση βλέποντας τον Ντεβός να παίρνει και τυχερό πόντο (φιλέ και μέσα) στο 9-8. Αμέσως μετά εκμεταλλεύτηκε ξανά το δύσκολο σερβίς του κι έκανε το 2-2 με δύο σερί πόντους! Πίστεψε απόλυτα στη νίκη και με γρήγορες μετακινήσεις και το γνωστό γερό forehandπροηγήθηκε 4-1 στο καθοριστικό 5ο σετ. Εκεί όμως, αξιοποίησε και ο Βέλγος την εμπειρία και την ποιότητά του. Με τέσσερις αλλεπάλληλους πόντους έκανε το 5-4 και ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής πήρε τάιμ άουτ για να του κόψει και τον ρυθμό. Ο Ντεβός πέρασε το παιχνίδι του, ο Κωνσταντινόπουλος έχασε κάποια κρίσιμα χτυπήματα κι έτσι κρίθηκε το ματς με 3-2 για τους Βέλγους.

Στον ελληνικό πάγκο κάθισε ο Νίκος Αντωνιάδης, ενώ οι αναπληρωματικοί του Βελγίου ήταν ο Φλορέντ Λαμπιέ και ο Φλοριάν Κνούντε.