Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Παναθλητικό Συκεών με 40-43 στην Καισαριανή και θα αναζητήσει την πρώτη του νίκη στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου την Δευτέρα.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν προσεχτικός και κατάφερε αν και δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι να μπει μπροστά στο σκορ και να πάρει προβάδισμα με 14-9, έχοντας για όπλο του τη δυνατή άμυνα.

Στη δεύτερη περίοδο  ο ΠΑΟ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ επιθετικά ωστόσο ήταν εξαιρετικός και πάλι στην άμυνα και κατάφερε να έχει προβάδισμα τριών πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου με 18-15.

Σε ότι αφορά την τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» κράτησε οριακά το προβάδισμα στη λήξη της με 29-28.

Η τέταρτη περίοδος δεν ήταν η ιδανική για τον ΠΑΟ καθώς δέχτηκε αρκετούς πόντους για τα δεδομένα του ματς και τελικά γνώρισε την ήττα με 40-43

Στον τομέα του σκοραρίσματος το πάλεψαν Φραγκούλη, Φελούρη και Ζιάκα ωστόδο δεν έφτανε για να πάρει ο ΠΑΟ τη νίκη.

Παναθλητικός Συκεών (Λαζάρου): Καρύδα, Καμπερίδου 2, Τσινασλανίδου 4, Σαριδάκη, Ντολοπούλου, Βασιλείου 6, Σύρπα, Αντωνίου 5, Κοφινά 9(1), Παπαδοπούλου, Σταματάκη 17(1).

Παναθηναϊκός (Στρατής): Γιαννακοπούλου 2, Φελούρη 10(1), Ζιάκα 12(1), Φεράκη 2, Κεφάλα, Φραγκούλη 11(1), Σιγαλού 3(1).