Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών έπειτα από 8 χρόνια αφού επικράτησε εκτός έδρας του Ολυμπιακού με 74-66 στον τρίτο τελικό.

Οι «πράσινες» αθλήτριες έκαναν την υπέρβαση και με κατάθεση ψυχής έφεραν τον Παναθηναϊκό εκεί όπου ανήκει, στην κορυφή!

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟ ήταν ανώτερος του Ολυμπιακού σε όλα τα επίπεδα και μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Οι «πράσινες» όμως από τη στιγμή που ελέγξαν τα ριμπάουντ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 16-17 υπέρ του ΠΑΟ.

Ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμό και με 2 εύστοχα τρίποντα της Χατζηνικολάου «έχτισε» μια διαφορά 9 πόντων (19-28) στα μισά της δεύτερης περιόδου. To ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται 28-32.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ηγείται στο σκορ με τη Ριντ να έχει ήδη πετύχει double double (18π, 12ριμπ) και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού τελείωσε το δεκάλεπτο 47-51.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς και να πάρει το τρόπαιο. Όλες οι «πράσινες» αθλήτριες παρέμειναν συγκεντρωμένες στο στόχο, έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και κατέκτησαν το πρωτάθλημα με 74-66.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Σχινάς, Παντελίδης

Δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26(6), Σταμάτη 2, Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 18, Νικολοπούλου 2, Κόστοβιτς 14, Ντέιβις 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 24(1), Μόργκαν 9, Μούλη 4, Λύμουρα 16(2), Καλαμπάκου 4, Κωτούλα 3(1), Δίελα 2, Χατζηνικολάου 10(2).