Ο Παναθηναϊκός διεκδικεί το πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών τη Δευτέρα (24/5) στο ΣΕΦ μετά τη σημερινή σπουδαία νίκη του επί του Ολυμπιακού με 76-73.

Οι «πράσινες» αθλήτριες έδειξαν τι σημαίνει Παναθηναϊκός και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (33-51) κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-4 στα 5 πρώτα λεπτά με ωραίες συνεργασίες και με 8 πόντους από τη Λεουτσάνκα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 20-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και η ψαλίδα άνοιξε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (33-51).

Ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμούς στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-3 μείωσε σε 43-54. Οι «πράσινες» έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα και συνέχισαν να μάχονται με τη Ριντ και τη Μόργκαν να πρωταγωνιστούν επιθετικά. Με κρίσιμο τρίποντο από τη Δίελα το «τριφύλλι» μείωσε στους 7 πόντους (55-62) στο 29’ και στη συνέχεια η Μόργκαν (24π) πήρε τη σκυτάλη για το 59-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Δείχνοντας την Παναθηναϊκή ψυχή τους οι αθλήτριές μας ισοφάρισαν σε 63-63 στο 32’ και στο επόμενο λεπτό πέρασαν μπροστά στο σκορ (67-65). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και τελικά επικράτησε του Ολυμπιακού με 76-73.

Διαιτητές: Ψαριανός-Τσώνος-Τσολάκος

Δεκάλεπτα:20-22,33-51,59-63,76-73

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Μόργκαν 26(2), Μούλη 8, Λύμουρα  5(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6(2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.

Ολυμπιακός(Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 10(2), Φοντέιν 14(1), Νικολοπούλου 11(1), Κόστοβιτς 13, Ντέιβις 7.

Σε δήλωση της η Ελένη Καπογιάννη τόνισε «Πάμε να διεκδικήσουμε ότι το καλύτερο μπορούμε στο ΣΕΦ. Στο σημερινό ματς  μείναμε πίσω στη δεύτερη περίοδο και δεν μας αναλογούσε το σκορ του ημιχρόνου. Κάναμε κάποιες αλλαγές πάνω στο παιχνίδι μας και καταφέραμε και κερδίσαμε για δεύτερη φορά φέτος τον Ολυμπιακό».