Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 73-58 στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών και βρίσκεται πίσω στη σειρά με 2-1.

Ο ΠΑΟ θα διεκδικήσει την ισοφάριση στον δεύτερο τελικό του Σαββάτου (22/5, 18.00) στο «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ (18-10) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 20-14.

Το «τριφύλλι» στη δεύτερη περίοδο δεν κατάφερε να βρει τον καλό του εαυτό επιθετικά με αποτέλεσμα να συνεχίσει να «κυνηγάει» στο σκορ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 39-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟ έδειξε παλμό στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε στους 9 πόντους (53-44) με τη Ριντ (14 π, 10ριμπ) και τη Μόργκαν να έχουν ανεβάσει ρυθμό. Η τρίτη περίοδος έληξε 56-44.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο και παρά την καλή εμφάνιση της Ριντ που πέτυχε ακόμη ένα double double (16π, 14 ριμπ), ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 73-58.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η προπονήτρια του «τριφυλλιού» Ελένη Καπογιάννη είπε:«Σήμερα δεν ήμασταν σε καλή μέρα. Παρόλα αυτά η σειρά των τελικών συνεχίζεται και το Σάββατο θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι».

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Θεονάς

Δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 28(3), Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 7(1), Κόστοβιτς 5, Παντελή, Ντέιβις 11(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 11(1), Μούλη 6, Λύμουρα 7(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 13, Χατζηνικολάου 2.