Απίστευτες καταστάσεις στο ΣΕΦ με το ματς να κρίνεται από το youtube του Ολυμπιακού, αφού οι διαιτητές σκαρφάλωσαν στην εξέδρα με τους οπαδούς του Ολυμπιακού και για πρώτη φορά στα χρονικά του αθλήματος πήραν απόφαση με βάση αυτό που είδαν εκεί. Ο Παναθηναϊκός έχει καταθέσει ένσταση. Να σημειωθεί ότι οι διαιτητές δέχτηκαν επίθεση στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟ ψάχνει την ισοφάριση την Κυριακή 16/5 στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» αφού βρίσκεται πίσω στη σειρά με 2-1 μετά τη σημερινή «ήττα» με 72-70.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κάνοντας ένα 8-0 στα πρώτα 4 λεπτά. Στη συνέχεια όμως οι ερυθρόλευκες αντέδρασαν και μείωσαν σε 10-12 στο 7’. Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 5 λεπτά στα 34’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου κατόπιν απόφασης των διαιτητών για να οδηγηθεί εκτός γηπέδου οπαδός του Ολυμπιακού για ανάρμοστη συμπεριφορά. Με τη Ριντ να έχει ήδη 6 πόντους και τη Χατζηνικολάου με 5 πόντους η περίοδος ολοκληρώθηκε 17-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες έπαιρναν εναλλάξ προβάδισμα στο σκορ. Στα μισά του δεκαλέπτου ο ΠΑΟ βρέθηκε πίσω με 5 πόντους (26-21) αλλά οι «πράσινες» αθλήτριες με ωραίες συνεργασίες μείωσαν στο επόμενο λεπτό σε 26-25. Με τη Ριντ να έχει ήδη πετύχει double double (10π., 10ριμπ.) και τη Μόργκαν να ακολουθεί με 8 πόντους, το ημίχρονο έκλεισε 32-32.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 49-46 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τη Μόργκαν να ευστοχεί σε τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 49-49 κι εν συνεχεία η Ριντ να δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΟ (49-51). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3 πόντους (53-56) στα μισά αυτής της περιόδου με τη Μόργαν να δίνει πραγματική μάχη και να φτάνει τους 20 πόντους. Οι ερυθρόλευκες απάντησαν (65-67) στο 38’.

Η Μόργκαν στο τελευταίο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού το «τριφύλλι» με 4 πόντους (65-69) αλλά ο Ολυμπιακός ξανά με συνεχόμενες κερδισμένες βολές πέρασε μπροστά (70-69) στα 35’’ πριν το τέλος. Στα 18’’ η Χατζηνικολάου ισοφάρισε σε 70-70 αλλά οι διαιτητές αποφάσισαν να μετρήσουν ως εκπρόθεσμο το δίποντο της Ριντ στην τελευταία φάση που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση και ο Παναθηναϊκός τελικά ηττήθηκε με 72-70.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ανδρικόπουλος, Καλδίρης

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 49-46, 72-70

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 16(3), Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 7(1), Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 7(1), Κόστοβιτς 19, Ντέιβις 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 14, Μόργκαν 25(3), Μούλη, Λύμουρα 11(2), Κωτούλα 7(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 4, Χατζηνικολάου 9(1).