Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού είχε ένα «εύκολο» απόγευμα στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» αφού επικράτησε του ΟΑ Χανίων με 84-66 στην 4η αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» με ακόμη μια καλή εμφάνιση διατηρούν το αήττητο σερί στην έδρα τους και δείχνουν έτοιμες για τους τελικούς με τον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟ δυσκολεύτηκε μόνο στην πρώτη περίοδο με την ομάδα των Χανίων να παραμένει κοντά στο σκορ (20-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι αθλήτριες του «τριφυλλιού» πάτησαν γκάζι και μέσα σε 3 λεπτά η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (28-16) με τη Μούλη να πρωταγωνιστεί (15 π. και 5 ριμπ.). Η περίοδος έκλεισε με ένα σερί 17-10 υπέρ των γηπεδούχων και το σκορ στο ημίχρονο διαμορφώθηκε 37-26.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου τα Χανιά πλησίασαν στους 4 πόντους (39-35) αλλά ο ΠΑΟ όχι απλά δε «λύγισε» αλλά εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 (58-42) θέλοντας να «καθαρίσει» το ματς. Με καλές συνεργασίες που ξεκινούσαν κυρίως από τη Λύμουρα (9 ασίστ) και τις Μόργκαν (20π.) και Κωτούλα (15π.) να συνεισφέρουν σημαντικά στο σκορ κατάφερε να κλείσει την περίοδο με μια διψήφια διαφορά (62-48).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους. Η κόουτς Καπογιάννη άνοιξε το rotation και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες της αθλήτριες. Η αναμέτρηση έληξε 84-66 υπέρ του ΠΑΟ.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η Ρούλα Μούλη είπε: «Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην ομάδα των Χανίων που είναι πολύ καλή και είχε εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα ως τώρα. Για εμάς φυσικά σκοπός ήταν η νίκη καθώς θέλαμε να διατηρήσουμε το αήττητο στην έδρα μας και τα καταφέραμε. Σήμερα παίξαμε και για την Γελένα που ήταν πολύ μεγάλη απώλεια για εμάς και θέλαμε να καλύψουμε το κενό της. Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και δίκαια φτάσαμε σε αυτή τη νίκη. Επόμενο παιχνίδι για εμάς είναι με τον Ολυμπιακό στην έδρα του και τελειώνουμε τον δεύτερο γύρο. Είναι ένα πολύ δύσκολο ματς για εμάς και θα πάμε να τα δώσουμε όλα για να κερδίσουμε».

Δεκάλεπτα: 20-16, 37-26, 62-48, 84-66

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Μόργκαν 20(3), Χελιώτη 3, Μούλη 15, Λύμουρα 8(2), Καλαμπάκου 3(1), Κωτούλα 15(3), Δίελα 6, Ζάρρη, Φεράκη, Ζιάκα, Σκουμπάκη.

ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 6, Μπιν 2, Θεοδώρου 4, Νταουντάκη, Ψυχογιού 7(1), Παπαδάκη, Λίτσι 2, Ντράμοντ 27(4), Τζάκσον 18(1).