Το τμήμα ποδοσφαίρου σάλας του Παναθηναϊκού απέκλεισε την ΑΕΚ στο ποδόσφαιρο σάλας και πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου έχοντας ως μεγάλη μορφή τον γκολκίπερ Φέλιο.

Σε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι από αυτό του κυπέλλου ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 6-5 κόντρα στην ΑΕΚ και πέρασε στους 8 του κυπέλλου Ελλάδας.

Στο αγωνιστικό μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας καλά τις τακτικές τους.

Ο ΠΑΟ έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ όμως ο Παπακώστας σημάδεψε το δοκάρι και τελικά η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 0-1.

Παρόλα αυτά με υπομονή και προσήλωση στο παιχνίδι του ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ιοσοφάριση χάρη σε τέρμα του Ντάρλα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αρκετές φάσεις εκατέρωθεν  και ο γκολκίπερ του «τριφυλλιού» Φέλλιος έκανε πολύ καλή εμφάνιση κρατώντας τελικά το 1-1. 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Παναθηναϊκός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκαϊφύλλια.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η ΑΕΚ προηγήθηκε με την έναρξη της σε 1-2 και ισοφάρισε εκ νέου στα επόμενα δευτερόλεπτα ο Παπακώστας σε 2-2. Ο Φέλιος απόκρουσε πέναλτι του Θανασάι και το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε την πρόκριση με 6-5!