Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αφού επικράτησε στο κλειστό της Λεωφόρου του ΠΑΣ Γιάννινα με 72-57 στην 2η αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» διατηρούν την πρωτιά και το αήττητο σερί στην έδρα τους με ακόμη μία καλή εμφάνιση.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός έβαλε από νωρίς τις βάσεις για ένα «εύκολο» απόγευμα, με τον ΠΑΣ να τον δυσκολεύει μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Η Μόργκαν «ξεμπλόκαρε» επιθετικά τον ΠΑΟ στο 8-8 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 20-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» έσφιξε τα λουριά στην άμυνα και με ωραίες συνεργασίες στην επίθεση διεύρυνε τη διαφορά. Η μπάλα πέρασε στο low post στη Λεουτσάνκα και τη Μούλη, οι οποίες κέρδισαν συνεχόμενα καλάθια και φάουλ φθείροντας την ομάδα των Ιωαννίνων. Στο ημίχρονο το σκορ διαμορφώθηκε 37-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη έδειξαν την ανωτερότητά τους και «έχτισαν» μια διαφορά ασφαλείας με τη Λύμουρα σε θέση οργανωτή να αποδεικνύει για ακόμη μια φορά ότι είναι η κορυφαία πασέρ του πρωταθλήματος με 9 ασίστ. Ο ΠΑΟ πήρε αρκετούς πόντους από Λεουτσάνκα (15π.), η οποία πέτυχε double double κατεβάζοντας και 16 ριμπάουντ. Η διαφορά στο τέλος της περιόδου έφτασε τους 16 πόντους (58-42).

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΣ παρέδωσε τα όπλα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 21 πόντους (66-45) στο 33’. Η προπονήτρια του «τριφυλλιού» έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν 72-57 υπέρ των πρασίνων.

Δεκάλεπτα: 20-14, 37-26, 58-42, 72-57.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 8, Μόργκαν 19(1), Χελιώτη, Μούλη 11, Λύμουρα 6, Καλαμπάκου 9(3), Κωτούλα 2, Δίελα 2, Παναγιωτοπούλου, Ζιάκα, Σκουμπάκη, Λεουτσάνκα 15.

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 17(3), Σαρηγιαννίδου 5, Ντάλλα, Κατσαμούρη 2, Γκρέις 14, Μπράουν 5, Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 14(1).

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η Άσπα Καλαμπάκου τόνισε «Αρχίζουμε και δείχνουμε καλύτερη εικόνα γιατί τις τελευταίες αγωνιστικές είχαμε κάνει μια μικρή κοιλιά εντός εισαγωγικών.

Ακολουθεί μια πολύ δύσκολη σειρά παιχνιδιών τώρα που είναι για εμάς τα πιο σημαντικά παιχνίδια.  Σίγα σίγα βελτιωνόμαστε και συνεχίζουμε τις προπονήσεις και τους αγώνες κάθε τρεις ημέρες.

Οπότε είναι  πάρα πολύ σημαντική αυτή η περίοδος και ευελπιστώ να πάμε όσο καλύτερα γίνεται».