Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού διατηρεί την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα αφού επικράτησε εκτός έδρας του ΕΦΑΟ Ζωγράφου με 68-44 στην 1η αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι από την αρχή με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-5 υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη κράτησαν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο. Με ωραίες συνεργασίες που δημιούργησε κυρίως η Λύμουρα ο ΠΑΟ διεύρυνε τη διαφορά στους 24 πόντους στο ημίχρονο (17-41).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο θέλοντας να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς. Η διαφορά στο τέλος της περιόδου έφτασε τους 32 πόντους (27-59).

Στην τελευταία περίοδο η προπονήτρια του «τριφυλλιού» βλέποντας την ομάδα της να ξεφεύγει στο σκορ άνοιξε το rotation δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε 44-68 υπέρ των πρασίνων. Αναλυτικά τα δεκάλεπτα:  5-26, 17-41, 27-59, 44-68.
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Δερμιτζάκη 2, Βαμβακά 4, Χόνι 2, Κεσσέ 15(2), Στεφανίδου, Κουρούβανη, Καντέλη 2, Μυλωνάκη 9(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Μόργκαν 20(1), Χελιώτη 4, Μούλη 4, Λύμουρα 3, Καλαμπάκου, Κωτούλα 1, Ιωάννου, Δίελα 8(2), Ζιάκα, Λεουτσάνκα 9, Σκουμπάκη 2.