Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη, με την κούραση και κάποιες διαιτητικές αποφάσεις, σε συνδυασμό με το αποτυχημένο σύστημα πρωταθλήματος, να παίζουν καθοριστικό ρόλο.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν στο Ρέντη καθώς έμαθαν λίγο νωρίτερα ότι θα χρειαστεί να δώσουν 4 ματς σε 9 ημέρες.  Με αυτή την ήττα  λοιπόν ο Παναθηναϊκός απώλεσε οριστικά το φετινό πρωτάθλημα και μαθηματικά και καλείται να τερματίσει όσο ψηλότερα μπορεί στη βαθμολογία.

Στο τέταρτο σετ η διαιτησία έπαιξε τον ρόλο της σε κάποια σημεία  και έφερε τον εκνευρισμό των «πράσινων» που δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο και είναι χαρακτηριστικό ότι έχασαν το σετ με μεγάλη διαφορά στη συνέχεια.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στην αρχή και οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα με 10-9. Κατόπιν οι «πράσινοι» δεν έμειναν κοντά στο σκορ και έχασαν πολύτιμο έδαφος με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 25-19.

Στον αντίποδα στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης καθώς  ήταν μπροστά στο σκορ με 9-13  και διατήρησε την διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος κατακτώντας το σετ με 20-25.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ  ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω σε κρίσιμα σημεία του σετ με 13-10 και 17-14 για να το χάσει τελικά με 25-20.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι»εκνευρίστηκαν από κάποιες διαιτητικές αποφάσεις και έμειναν πίσω με 15-7 και τελικά έχασαν το σετ με 25-10.

Ο Παναθηναϊκός  παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς ενώ ο Φοίνικας έχει 33 και ο ΠΑΟΚ 27.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10) σε 107′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (10/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 36% άριστες), Ανδρεάδης 2 (2/2 επ.), Έγκλεσκαλνς 25 (22/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 65% υπ. – 47% άριστες), Νικολάκης, Βουλκίδης 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 16% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 31% άριστες), Ράπτης 11 (9/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (5/19 επ., 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 42% υπ. -32% άριστες), Συναδινός (λ), Πανταλέων.