Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ καθώς έχασε στις λεπτομέρειες με 2-3 σετ και παρέμεινε στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη από τον «δικέφαλο του Βορρά» καθώς λύγισε στο τάι μπρέικ.

Ο ΠΑΟ αν και είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς ενώ το γύρισε από 1-2 σετ εντούτοις δεν τα κατάφερε στο τέλος. Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός διατήρησε την τρίτη θέση και παρέμεινε ένα βαθμό πάνω από τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός από την αρχή και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον «δικέφαλο του Βορρά».

Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με 9-5 και κατόπιν με 19-13 για να κατακτήσουν τελικά το πρώτο σετ με 25-17.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ  το «τριφύλλι» δεν ξεκίνησε με τα ίδια στάνταρ υψηλής απόδοσης και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ συνεχώς.

Λίγο πριν το τέλος το σκορ ήταν 22-22 ωστόσο οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωση τους και τελικά έχασαν το σετ με 22-25 και έτσι ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ δεν κατάφερε  να ανταπεξέλθει σε όλη την διάρκεια του και τελικά το έχασε με 18-25.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στην αρχή με 8-8  αλλά και στη συνέχεια του σετ ήταν μαζί με 17-17. Ωστόσο ο ΠΑΟ ήταν ποιοτικός στα κρίσιμα σημεία και κατάφερε να πάρει το σετ με 25-19 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Αναφορικά με το τάι μπρέικο Παναθηναϊκός ήταν ουσιαστικός και ψύχραιμος και πήρε προβάδισμα με 6-4. Διατήρησε το συγκεκριμένο προβάδισμα των δύο πόντων μέχρι λίγο πριν τη λήξη με 13-11 ωστόσο έχασε  το σετ στο τέλος με λάθη με 13-15.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 12 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16) σε 121′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 12 (6/18 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 15% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (5/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 18 (13/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 21% άριστες), Ράπτης 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. – 33% άριστες), Συναδινός (λ), Ρουσόπουλος, Πανταλέων 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1 μπλοκ), Άγκανιτς 13 (4/10 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (15/36 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. – 38% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 30% άριστες), Μπούτος 2 (2/8 επ.) / Αντωνιάδης (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Πριγέν, Κομητούδης, Σωτηρίου, Βαν Ντε Ντρις 23 (19/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν μεγάλο ντέρμπι, χωρίς μεγάλη ποιότητα αλλά με φοβερές διακυμάνσεις. Στη ρώσικη ρουλέτα το πήρε ο Π.Α.Ο.Κ.. Κάθε ομάδα προετοιμάζεται όσο το δυνατόν καλύτερα για να νικήσει. Ήταν σκληρό παιχνίδι, οι δύο ομάδες δεν έχουν τον καλύτερο ρυθμό, όμως στο φινάλε ο Π.Α.Ο.Κ. στις λεπτομέρειες κέρδισε».

Ο προπονητής του Π.Α.Ο.Κ. Νίκολα Ματιάσεβιτς τόνισε: «Όλοι ξέρουν ότι είχαμε 4 ακραίους με κορονοϊό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί είναι το τρίτο παιχνίδι φέτος που νικάμε στο τάι μπρέικ και το πρώτο με εμένα προπονητή. Είμαι χαρούμενος για το σερβίς μας και ήταν ευχάριστη έκπληξη για μένα ο τρόπος με τον οποίο παίξαμε».