Παρά τις δυσκολίες και τα εμπόδια η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε εντός έδρας του Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ (29-27, 30-28, 21-25, 17-25, 15-13).

Εξαρχής η μονομαχία του «τριφυλλιού» ήταν δύσκολη καθώς οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν χωρίς τον Γιώργο Στεφάνου που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και το 8-8 ωστόσο μια σειρά λαθών  του «τριφυλλιού» έφερε το ματς στο 8-11 και κατόπιν στο 11-16.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και κατάφερε και μείωσε σε 20-21 και στα κρίσιμα σημεία το έφερε στα ίσα με 24-24 και τελικά με σπουδαία τελειώματα και άμυνες το πήρε με 29-27.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στην αρχή του 4-4  ωστόσο ο ΠΑΟ κατάφερε γρήγορα και πήρε και το προβάδισμα με 9-6. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και πήραν προβάδισμα με 17-18 ωστόσο ο ΠΑΟ είχε και πάλι απαντήσεις και πήρε προβάδισμα με 20-18. Το σετ ήταν συναρπαστικό ως το τέλος και ο Παναθηναϊκός το κατέκτησε και πάλι με ψυχωμένες επιθέσεις και καθαρό μυαλό με 30-28.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε με την ίδια φρεσκάδα και έμεινε πίσω στο σκορ με 7-12 και 10-15.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ψυχικά αποθέματα και μείωσαν σε 15-16 ωστόσο δεν κατάφεραν να κρατήσουν σε υψηλά στάνταρ την απόδοση τους στη συνέχεια του σετ και το έχασαν με 21-25.

Το τέταρτο σετ ήταν υπόθεση  των φιλοξενούμενων καθώς πήραν από νωρίς προβάδισμα και το κατέκτησαν τελικά με 17-25.

Στο τάι μπρέικ ο αγώνας ξεκίνησε αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ 4-4 και στα μισά του σετ οι «πράσινοι» είχαν οριακό προβάδισμα με 8-7. Ο ΠΑΟ κατάφερε και το πήρε στο τέλος με 15-13.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 74 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 14 (12/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 26% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 58% άριστες), Πανταλέων 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 33 (28/50 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 53% υπ. – 29% άριστες), Μούχλιας 1 (1/2 επ.), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πελεκούδας 4 (4/5 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 17 (8/14 επ., 9 μπλοκ), Ράιτς 22 (19/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (9/26 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. – 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (4/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρούσης, Στερν 16 (11/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 6% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ. – 45% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 69% υπ. – 50% άριστες), Μαρούλης, Κουπόνο 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ, 92% υπ. – 46% άριστες), Λινάρδος, Μήλης.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε «Έγινε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στην ομάδα του Φοίνικα που είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα που παλεύει πάρα πολύ σκληρά για τους στόχους της.Και επίσης να δώσω συγχαρητήρια στους δικούς μου αθλητές που έχουν ξεπεράσει πάρα πολλές δυσκολίες.

Σε αυτούς που δεν πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια είναι η Λίγκα μας  , πρέπει να δούμε γιατί περνάμε διαβολοβδομάδες. Στο ξεκίνημα μετά την διακοπή του κορωνοϊου,  ενώ μπορούσε να βγει πρόγραμμα για όλες τις ομάδες φυσιολογικότατο, ανάγκασε  την ομάδα του Παναθηναϊκού να παίξει σε 14 ημέρες πέντε παιχνίδια , εκ των οποίων τα τέσσερα ήταν ντέρμπι. Όλα αυτά με ενδιάμεσα ταξίδια στηΒέροια, στη Σύρο και στην Κρήτη.

Και κατόπιν την τελευταία περίοδο  μετά από 17 ημέρες χωρίς προπόνηση  λόγω covid  στην ομάδα μας, μας ανάγκασε να παίξουμε σε έξι μέρες τρία ματς με τον Φίλιππο Βέροιας, τον Φοίνικα Σύρου και τον Ολυμπιακό.

Νομίζω ότι η Λίγκα μας πιστεύει ότι ο Παναθηναϊκός είναι Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, θα γίνουμε όμως και Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, προκειμένου να τους αποδείξουμε ότι είμαστε ικανοί και είμαστε εδώ.  Και να φτάσουμε και στο επίπεδο της Λίγκας γιατί είναι ανώτεροι σαν σκέψη από εμάς».

Σε δήλωση του ο προπονητής του Φοίνικα Ιγκόρ Γιούρισιτς τόνισε  «Δεν πρέπει να είμαστε πολύ λυπημένοι για το πέμπτο σετ. Αντιθέτως πρέπει να προβληματιστούμε για τα δύο πρώτα σετ που κάναμε λάθη.Στη συνέχεια μειώσαμε τα λάθη μας. Πιστεύω ότι το πρώτο σετ μας κόστισε πολύ και αυτή ήταν η διαφορά μας σήμερα. Η υποδοχή που είχαμε ήταν για να τελειώσει 3-0 ή 3-1. Θέλω να πω συγχαρητήρια στην ομάδα του Παναθηναϊκού.

Για εμάς τα πλέι οφ έχουν ξεκινήσει ήδη από την αρχή της χρονιάς αφού αυτό το σύστημα δεν έχει λογική πλέι οφ , αφού κουβαλάμε τους βαθμούς που παίρνουμε από το πρωτάθλημα. Οι  επόμενοι αγώνες πάντως θα είναι ενδιαφέροντες ».