Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Φίλιππου Βέροιας με 3-0 σετ (25-21, 25-21, 25-16) παρά τις δυσκολίες και την αποχή και πλέον προετοιμάζεται για τους αγώνες με Φοίνικα Σύρου και Ολυμπιακό.

Το «τριφύλλι» κατάφερε και έδειξε καλά στοιχεία  σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο παρά την αποχή που είχε. Πλέον ο αγώνας με τον Φοίνικα Σύρου έχει τη μορφή τελικού καθώς ο ΠΑΟ θα διεκδκικήσει το τρίποντο για την καλύτερη δυνατή βαθμολογική συγκομιδή στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό και ο Παναθηναϊκός καθυστέρησε λίγο να μπει στις ανάγκες του ματς , επηρεασμένος από την αποχή. Ο αγώνας ξεκίνησε και βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 1-6, ωστόσο με υπομονή ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πήρε προβάδισμα σε καθοριστικό σημείο με 18-16.

Μέχρι το τέλος του σετ οι «πράσινοι» ήταν προσεκτικοί και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Περίπου ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 5-6 ωστόσο γρήγορα ανέκαμψε το «τριφύλλι» και κατέκτησε το σετ με το ίδιο σκορ (25-21).

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού εξ αρχής πήρε προβάδισμα με 11-8 και 15-11 και τελικά αύξησε την διαφορά και το κατέκτησε με 25-16.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 2 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-16) σε 69′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Πανταλέων 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 15 (11/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 55% υπ. – 35% άριστες), Συναδινός (λ), Μούχλιας (33% υπ. – 33% άριστες), Ρουσόπουλος, Μπαρμπούνης, Μάρκου 1 (1/1 επ.), Πελεκούδας 1 (1/3 επ.).

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 9 (9/18 επ., 62% υπ. – 23% άριστες), Γραμμενούδης 1 (1 άσσος), Γάτσης 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (8/14 επ., 66% υπ. – 34% άριστες), Φερέλ 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 69% υπ. – 62% άριστες), Μπίσετ, Μιχελάκης, Τζιουμάκας Στ. 1 (1/1 επ.), Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

«Χείμαρρος» ήταν στις δηλώσεις του ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος που τόνισε «Θα πούμε και για το ματς αλλά θέλω να πω δύο πράγματα διαφορετικά. Θέλω να ευχαριστήσω προσωπικά  τους γιατρούς και το νοσηλευικό προσωπικό στο Θριάσιο Νοσοκομείο. Κατάλαβα ότι οι άνθρωποι 24 ώρες το 24ωρο σώζουν ζωές. Έχουν τον μεγάλο σεβασμό μου και τον απεριόριστο θαυμασμό μου αυτοί οι άνθρωποι.

Πριν από κάποιο διάστημα το αγωνιστικό πρόγραμμα που μας επέβαλλαν από τη Λίγκα ήταν σε 14 ημέρες να δώσουμε 5 παιχνίδα όλα ντέρμπι με τρεις μετακινήσεις στη Βέροια, στη Σύρο και το Ηράκλειο.

Αναρωτήθκα τότε γιατί μας το κάνει αυτό η Λίγκα , δεν μπόρεσα να δώσω κάποια απάντηση στον εαυτό μου. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα μας κάθεται 17 ημέρες και μόλις προχτές καταφέραμε να μαζευτούμε και να κάνουμε την πρώτη μας προπόνηση. Μας έβαλε η Λίγκα στα εξ αναβολής ματς , μέσα σε έξι μέρες τρία ματς, με Φίλιππο, με Φοίνικα Σύρου και Ολυμπιακό.

Και μετά από αυτό καλούμαστε στο μίνι πρωτάθλημα που παίζουμε η ομάδα του Παναθηναϊκού να διεκδικήσει τον τίτλο. Τώρα κατάλαβα τι προσπαθούσε να κάνει η Λίγκα τόσο καιρό, προσπαθούσε  να μας εκπαιδεύσει για να γίνουμε καλύτεροι προπονητές και αθλητές. Στο μυαλό μου μου έρχεται το τραγούδι του Γιάννη Μηλιώκα «Για το καλό μου» . Ευχαριστώ πολύ».

Μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής του Φίλιππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας   τόνισε Για δύο σετ είμασταν ανταγνιστικοι. Ξέραμε ότι παίζουμε με τον Παναθηναϊκό μια πολύ καλή ομάδα. Ακόμα δεν έχουμε συνέλθει και μας έχει αφήσει αρκετά σημάδια ο κορωνοϊος. Προσπαθούμε κάθε παιχνίδι να παίζουμε όλο και καλύτερα. Μετά το δεύτερο σετ δεν αντέξαμε».