Μια ιστορική νίκη σημείωσε η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού σαν σήμερα το 2009 καθώς επικράτησε επί του Ολυμπιακού με 3-0 σετ για τη προημιτελική φάση του κυπέλλου Συνομοσπονδίας, στον πρώτο αγώνα της σειράς και ο Σύλλογος δεν λησμονεί τη στιγμή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η μια και μοναδική φορά όπου οι «αιώνιοι» έχουν βρεθεί αντιμέτωποι σε ευρωπαϊκό επίπεδο στο βόλεϊ και οι «πράσινοι» ήταν οι μεγάλοι νικητές.

Ήταν ένας μεγάλος θρίαμβος στη κατάμεστη Γλυφάδα όπου ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ και η παρέα του , έκαναν ότι ήθελαν τους «ερυθρόλευκους» και πήραν ένα ασφαλές σκορ για τη ρεβάνς

Στο πρώτο σετ έσπασαν καρδιές καθώς οι  φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 22-24 ωστόσο ο «σύλλογος μεγάλος» γύρισε το σετ και το πήρε με 29-27.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» ήταν πιο προσεκτικό στα καθοριστικά σημεία και παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ με 16-18 , εντούτοις κατάφερε να επικρατήσει με 25-23.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ οι «λεβέντες με καρδιά» πήραν από την αρχή το προβάδισμα και με σύμμαχο τη ψυχολογία έφτασαν στο τελικό 25-21 και στη συνέχεια έγιναν ένα κουβάρι με τους «αιώνια πιστούς» που βρίσκονταν στο κλειστό.

Προπονητής της ομάδας ήταν ο Αλέκος Λεώνης και η ομάδα αποτελούταν από τους εξής:Ερπ, Ντονάς, Αγκάμεζ, Κυριαζής, Αντράε, Ψάρρας, Στεφάνου, Χατζηαντωνίου, Ανδρεάδης, Γκέριτς, Πανταλέων, Λάππας και Ντεπέστελε.