Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό σε ένα παιχνίδι όπου το πρώτο σετ χάθηκε γιατί…δεν υπήρχε σύνδεση στο ίντερνετ και τα άλλα δύο χάθηκαν γιατί οι «πράσινοι» βγήκαν εκτός ρυθμούς και δεν απανήλθαν ποτέ.

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο Ρέντη και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (30-28, 25-17,25-15) και έτσι παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά  και είχε κεφάλι στο σκορ με 15-17  και 17-18 ωστόσο όλο το σετ παίχτηκε σε μια φάση. Συγκεκριμένα το ματς ήταν στο 23-24 ο Τσάτσιτς φάνηκε να πετυχαίνει άσο ωστόσο δεν υπήρχε η βοήθεια της τεχνολογίας καθώς είχε πέσει το ίντερνετ.

Η απόφαη που πάρθηκε θύμισε κάτι από το αξέχαστο ματς της Κυψέλης καθώς τότε ο πρώτος διαιτητής κ. Γεροθόδωρος  είχε ρίξει την ευθύνη στους βοηθούς του και έδωσε πόντο εις βάρος του Παναθηναϊκού που έκρινε το ματς. Απόψε που βρήκε το σθένος και πήρε πάνω του την φάση ως δια μαγείας  ο πόντος πήγε και πάλι εις βάρος του Παναθηναϊκού.

Όλα αυτά έγιναν στο πρώτο σετ και από ότι φαίνεται επηρεάστηκε ο Παναθηναϊκόις και δεν κατάφερε να εγκλιματιστεί στις ανάγκες του αγώνα στα άλλα δύο σετ, τα οποία έχασε σχετικά εύκολα με 25-17 και 25-15.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 26 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 21 (17/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 18 (16/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 50% άριστες), Έγκλεσκανς 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Όκολιτς 11 (8/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. – 55% άριστες), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης, Εφραιμίδης 1 (1/1 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 20% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 11% άριστες), Ράπτης 13 (11/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. – 38% άριστες), Μούχλιας 1 (1/1 επ.), Πανταλέων.

Σε δήλωση του μετά το τέλος του ματς ο προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε  «Εκτος από το πρωτο σετ που ημασταν αυτοι που έπρεπε  στα αλλα δυο σετ επεσε κατακορυφα η αποδοση μας και δεν λειτουργησε τιποτα.

Η ομάδα χάνει αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα γιατί εμείς είμαστες 1-2 πόντους με αυτό που υπολογίζαμε στον πρώτο γύρο. Δεν μας ικανοποιει που δεν παλευει η ομαδα. Είμαστε χωρίς ενέργεια αλλά για αυτό είμαστε εδώ  για να το φτιάξουμε αυτό.

Έχουμε τα ντέρμπι στο γήπεδο μας στον δεύτερο γύρο και μπορούμε. Αυτή τη στιγμή δεν μας προβληματίζει η διαφορά αλλά η απόδοση μας».

Ο Γιώργος Στεφάνου τόνισε  «Πολλά δεν πήγαν καλά σημερα. Είμαστε αντιμέτωποι με μια κατάσταση που πρεπει να διαχειρστουμε. Ολο αυτό που εχει προηγηθει εχει σοκαρει τον οργανισμό. Θα υπαρχουν πολλα σκαμπανεβασματα και εύχομαι να μην υπαρχουν τραυματισμοι. Σημερα ημσταν εμεις αυτοι που δεν ημασταν ανταξιοι των περιστασεων. Με τη μορφή που εχει το πρωταθλημα κάθε ποντος που κερδιζεις η χανεις είναι πολύτιμος. Πρέπει να παρουσιαστούμε άμεσα βελτιωμένοι».