Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 σετ στη Σύρο από τον τοπικό Φοίνικα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο εκός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινοι» έχασαν οριακά και τα τρία σετ ενώ το τελευταίο το είχαν στα χέρια του όμως το έχασαν αν και ήταν μπροστά με 14-20. Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος και όχι …σπριντ κατά συνέπεια ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να είναι σοβαρός και συνεπής αρχής γενομένης από το εκτός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Ονόπας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-23

3ο σετ: 2-8, 10-16, 18-21, 27-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 27-25) σε 97′

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Ράιτς 13 (9/28 επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Ράντκε 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 18 (15/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 14% άριστες), Κωστόπουλος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 79% υπ. – 32% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Ρούσης, Λινάρδος, Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 35% άριστες), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 24% άριστες), Ράπτης 10 (10/23 επ.), Πελεκούδας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων.

Ο προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Ιγκόρ Γιούρισιτς: «Είμασταν πολύ καλοί στο σερβίς και το μπλοκ. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το τρίτο σετ που κατάφεραν αν το γυρίσουν. Νομίζω πως έγιναν πολλά λάθη από τους διαιτητές γι αυτό ήρθε και εκνευρισμός. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Φοίνικας μας πίσε στο σερβίς που ήταν και αυτό που έκρινε τον αγώνα…».

Σε ερώτηση για την ένταση που δημιουργήθηκε: «Είναι απαραίτητο το VAR σε τέτοιους αγώνες. Είναι φυσιολογικό όταν υπάρχει ένα μεγάλο ντέρμπι να υπάρχουν διαμαρτυρίες και από τις 2 ομάδες. Χρειάζεται VAR σε τέτοιους αγώνες».