Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με τον ΠΑΟΚ και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-18, 25-17, 25-21) και παρέμεινε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σύλλογος Μεγάλος και  λύγισε τον «δικέφαλο του Βορρά» στο πρώτο ματς που έπαιξε το «τριφύλλι» με έναν από τους βασικούς συνδιεκδικητές του τίτλου.

Ο ΠΑΟ ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο  αντίδρασης στον αντίπαλο του.

Στα δύο πρώτα σετ το «τριφύλλι» είχε τον απόλυτο έλεγχο και τα κατέκτησε με ευκολία ενώ και στο τρίτο σετ που ο αντίπαλος παρουσίασε μεγαλύτερη αντίσταση είχε τον πρώτο λόγο.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (14/22 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 30% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (3/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 80% υπ. – 40% άριστες), Ράπτης 15 (14/34 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. – 21% άριστες), Πανταλέων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Τακουρίδης, Ντεσποτόφσκι 1 (1 άσσος), Καπετανίδης 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (18/37 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 92% υπ. – 60% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/6 επ.), Κομητούδης 1 (1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ο Παναθηναϊκός έβγαλε  τα γνωστα στοιχεία του και  λειτούργησαν το σερβίς , το  μπλοκ, και η επιθεση σε ικανοποιητικο βαθμο. Και τακτικα πηγαμε σωστα και αντιμετωπίσαμε σωστά τον αντίπαλο . Βεβαια ο ΠΑΟΚ ειχε μια σημαντικη απουσια που ενδεχομενως της κοστισε και τον δυσκόλεψε στη συνοχή της ομάδας  Παρολα αυτά για εμας ηταν μια μεγαλη νικη. Για εμας τα ντερμπι δεν σταματανε. Παιχνιδι με παιχνίδι προχωράμε».

Στον αντίποδα ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Δεληκώστας ανέφερε «Ο ΠΑΟ δίκαια κέρδισε. Είχαμε πολλά θέματα και στην υποδοχή και στην επίθεση.  Ήταν κατά κράτος καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Παραμονές του ματς με τη Σύρο τραυματίστηκε ο Μπατατζίμ για αυτό κάναμε και την αλλαγή. Παραμονές του ματς με τον Παναθηναϊκό τραυματίστηκε και ο δεύτερος μας ακραίος.

Εντάξει δύσκολα παίζεις χωρίς δύο βασικούς σου παίκτες αλλά δεν νοείται να παίξουμε και να μην είμαστε ανταγωνιστικοί. Δεν το καταφέραμε αυτό. Είμαι απογοητευμένος με την υποδοχή, δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε καθόλου και ο Παναθηναϊκός στην περιστροφή με τον Τσάτσιτς μας πήρε μεγάλη διαφορα στα δύο πρώτα σετ. Στο τρίτο ήμασταν πιο κοντά αλλά πάλι ο Παναθηναϊκός κέρδισε δίκαια».

Σε ότι αφορά τον Παναγιώτη Πελεκούδα τόνισε  «Ήταν μια  χρήσιμη νίκη για εμάς και είμαστε χαρούμενοι καθώς συνεχίζουμε την κούρσα του πρωταθλήματος από την πρώτη θέση.

Το πρωτάθλημα είναι ρευστό και είναι πολύ  σημαντικό να βρίσκεσαι στην κορυφή πριν από κάθε ματς και να αντιμετωπίζεις τα ματς με αυτό το δεδομένο.  Πάμε στη Σύρο για να αντιμετωπίσουμε τον Φοίνικα που είναι ένας από τους συνδιεκδικητές του τίτλου και ασφαλώς θα αντιμετωπίσουμε το ματς με την ανάλογη σοβαρότητα».