Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και λύγισε τον αξιόμαχο Μίλωνα με 3-2 σετ (24-26, 25-17,27-25, 23-25, 15-8) και επανήλθε με νίκη στην αγωνιστική δράση παρότι έχασε βαθμό.

Το «τριφύλλι» επέστρεψε με νίκη στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα έπειτα από μεγάλο χρονικό διάστημα απραξίας.

Οι «πράσινοι»  έδειξαν επηρεασμένοι ωστόσο στα κρίσιμα σημεία κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα και να επικρατήσουν του σκληροτράχηλου αντιπάλου τους.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως νωθρά και ασφαλώς το μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας έδειξε να επηρεάζει τους «πράσινους».

Παρότι οι «τριφυλλοφόροι» είχαν ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ εντούτοις δεν κατόρθωσαν να το κατακτήσουν.

Κάποια λάθη και ολιγωρία σε κρίσιμα σημεία έφεραν την απώλεια του πρώτου σετ καθώς οι φιλοξενούμενοι το κατέκτησαν με 24-26.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο υποψιασμένοι, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Μίλωνα και πήραν προβάδισμα με 17-11.

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε για δεύτερη φορά τα ίδια λάθη, κατέκτησε το σετ με 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στην αρχή (7-7) ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν μεταπτώσεις στην απόδοση τους με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω με 21-23.

Έπειτα από ένα τάιμ άουτ ο ΠΑΟ κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να κατακτήσει τελικά το σετ με 27-25.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ ο ΠΑΟ πήρε και πάλι το προβάδισμα περίπου στα μισά με 14-12 ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει υψηλό ρυθμό με αποτέλεσμα να  χάσει το σετ με 23-25.

Στη ψυχοφθόρα διαδικασία του τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 3-5 ωστόσο με μεγάλη ηρεμία και συγκέντρωση στο παιχνίδι του έτρεξε ένα σπουδαίο σερί  και τελικά κατέκτησε το σετ με 15-8.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-17, 27-25, 23-25, 15-08) σε 130′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτστις 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 36% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/2 επ.), Ρανγκέλ 14 (7/12 επ., 7 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (15/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 52% άριστες), Ράπτης 19 (18/38 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 9 (9/11 επ.) / Στεφάνου (λ, 79% υπ. – 53% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 21% άριστες), Μάζιαρζ 12 (6/15 επ., 6 μπλοκ), Χαντ 24 (24/56 επ.), Δρογκάρης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 7 (5/16 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 26% άριστες) / Δαρίδης (λ, 58% υπ. – 46% άριστες), Μαντέκας (0/5 επ., 38% υπ. – 15% άριστες),Κανελλόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν πολύ καλό παιχνίδι και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλά. Γνωρίζαμε εξαρχής ότι θα ήταν δύσκολα, ο Μίλωνας είναι ιδιαίτερη ομάδα και παίζει έξυπνα. Μας δημιούργησε προβλήματα αλλά πήραμε τη νίκη.

Τα χαμένα σετ ήταν στα χέρια μας, όμως λανθασμένες ενέργειές μας και καλές επιθέσεις του Μίλωνα οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Το παιχνίδι είχε καλή ποιότητα και οι ομάδες μπήκαν όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένες. Ασφαλώς η διακοπή έπαιξε ρόλο αλλά το παιχνίδι ήταν καλό. Δεν υπάρχει εύκολο ή δύσκολο παιχνίδι, η νίκη είναι νίκη. Τα πράγματα είναι δύσκολα και ειδικά όταν βγαίνεις από τις συνήθειές σου».

Στον αντίποδα ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας ανέφερε  «Για εμάς ήταν η πρωτη αγωνιστικη σημερα. Στα δυο πρωτα  ματς δεν ημασταν πληρεις. Σημερα για πρωτη φορα ήμασταν. Εστω και αν εν εχουμε τον Βελισκοβιτς, έχουμε πολλα νεα παιδια συν τους βετρρανους μας. Εμεις θελουμε να κανουμε το κατι παραπανω στην τακτική του βόλει στο πως στελεχώνεται μια ομαδα και να βγάλουμε νέα παιδιά».