Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 62-61 στο γυναικείο μπάσκετ ,στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και επιστρέφει σταδιακά εκεί που ανήκει.

Μεγάλη νίκη για τις «μαχητικές ψυχές» στο κλειστό της Λεωφόρου καθώς νίκησαν τις «ερυθρόλευκες»  και τους… ξαναέσπασαν το ρεκόρ το οποίο ούτως ή άλλως δεν υπήρχε, καθώς συμπεριλαμβανόταν ματς που είχαν μηδενιστεί.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε με γρήγορο ρυθμό και πολλά καλάθια να πάρει προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες κάλυψαν τη διαφορά καθώς βρήκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι  και το ημίχρονο έληξε με 35-37.

Η Τρίτη περίοδος ήταν και πάλι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 48-53.

Σε ότι αφορά την τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη εμφάνιση , διατήρησε τη συγκέντρωση του σε όλα τα κρίσιμα ματς και κατέκτησε τη νίκη με 62-61.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Τσαρούχα-Κάρδαρης-ΓιακείμηΑναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα:  21-12, 35-37, 48-53, 62-61.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22(1), Τζόνσον , Χελιώτη , Μούλη 2, Λύμουρα 20(3), Καλαμπάκου 3, Κωτούλα 2, Δίελα 5(1), Χιούστον 8.
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 5(1), Αλεξανδρή 4(1), Σπυριδοπούλου 13(2), Γρίσπου,  Νικολοπούλου 9(3), Κούκη ,  Ρέιμερ 4,  Κόστοβιτς 16, Παντέλη , Ντέιβις 6

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού Τσάστιτι Ριντ είπε «Γνωρίζω πολύ καλά πόσο πολύτιμη νίκη ήταν αυτή για την ομάδα μας  καθώς προήλθε έπειτα από την ήττα με τον ΠΑΟΚ.  Σήμερα δείξαμε ότι είμαστε ομάδα και μπορούμε να διεκδικήσουμε μέχρι το τέλος το πρωτάθλημα.  Για εμάς ήταν περίεργο που δεν είχαμε τον κόσμο στο πλευρό μας ωστόσο ξέρω πολύ καλά ότι μας έβλεπαν. Ο Παναθηναϊκός είναι κάτι άλλωστε που είναι η…καθημερινότητα της Αθήνας, το βλέπω από τον κόσμο που με σταματάει,  από τους τοίχους που είναι ζωγραφισμένοι με τριφύλλια από τα πάντα».