Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Μίλωνα με 3-1 σετ (21-25, 25-21, 25-15, 25-20) στην έδρα του στη Νέα Σμύρνη και με νίκη κόντρα στον Φοίνικα σφραγίζει την είσοδο του στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Το «τριφύλλι» είχε την ουσία στον πρώτο του επίσημο φετινό αγώνα καθώς κατάφερε  και λύγισε τον Μίλωνα στην έδρα του και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα στην πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Οι «πράσινοι» πήραν το τρίποντο και πλέον περιμένουν τον αυριανό αγώνα Μίλωνα-Φοίνικα Σύρου για να δει με ποιο ακριβώς αποτέλεσμα θα προκριθεί στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ στο κυριακάτικο ματς με την ομάδα από τη Σύρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε στο πρώτο σετ καθώς  άργησε να συντονιστεί με αποτέλεσμα να το χάσει με 25-21.

Η απάντηση του «τριφυλλιού» ήταν άμεσα καθώς στο δεύτερο σετ ισοφάρισε σε 1-1 αφού το κατέκτησε με 25-21. Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και το κατέκτησε με 25-15 ενώ στο τέταρτο σετ  ο ΠΑΟ είχε και πάλι τον πλήρη έλεγχο και το κατέκτησε με 25-20.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20) σε 106′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 14 (11/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Τσάτσιτς 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2/2 επ.), Ρανγκέλ 11 (10/15 επ., 1 άσσος), Ράπτης 15 (12/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ0 / Συναδινός (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 41% άριστες), Μαζιάρζ 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Βελίκοβιτς 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 54% υπ. – 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 75% υπ. – 44% άριστες), Χανδρινός Σπ., Κάβουρας, Κανελλόπουλος, Λάππας 7 (7/14 επ., 65% υπ. – 35% άριστες