ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

    ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

    Το τμήμα υδατοσφαίρισης του Παναθηναϊκού Α.Ο. ιδρύθηκε  το 1928 και το 1933 χρονολογείται η πρώτη διεθνής νίκη του Συλλόγου κόντρα στον Αγγλικό Στόλο με 2-1.

    Πάντως το τμήμα αντιμετώπιζε πολλές δυσκολίες καθώς δεν είχε κολυμβητήριο να προπονηθεί εκείνη την εποχή.

    Επόμενη εμφάνιση του ΠΑΟ φαίνεται ότι ήταν το 1948 στο πρωτάθλημα ενώ  περίπου μία δεκαετία αργότερα το τμήμα δημιουργεί και μικρότερες ηλικιακά κατηγορίες.

    Το 1962 η ομάδα επιστρέφει στην Α΄ Κατηγορία έχοντας μάλιστα και πλασαρίσματα στην πρώτη τετράδα.

    Τη δεκαετία του ΄70  γίνεται πολύ καλή δουλειά στις  μικρές ηλικίες καθώς  το 1972 οι νέοι της ομάδας κατακτούν  το Πρωτάθλημα Ελλάδας, ενώ οι έφηβοι στέφονται και αυτοί πρωταθλητές το 1979.

    Κατά τη δεκαετία του΄80 ο ΠΑΟ κατάφερε και νίκησε περισσότερες από δέκα φορές τον Ολυμπιακό ενώ είχε και πάλι τίτλους σε Νέους, Έφηβους και Παίδες.

    Το 1990 γίνεται η περίφημη ανταλλαγή Σελετόπουλου-Αλβέρτη και το τμήμα καταφέρνει να επιστρέψει στα μεγάλα σαλόνια το 1998.

    Στις αρχές του 2000 το τμήμα βγαίνει στην Ευρώπη πετυχαίνει νίκες επί του Ολυμπιακού και έχει στις τάξεις του τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος (Κρις Χάμπερτ).

    Επόμενος σημαντικός χρονικός σταθμός για τον ΠΑΟ ήταν το Eurocup του 2012 όταν το «τριφύλλι» έφτασε στη φάση των 16 του θεσμού.

    Από κει και πέρα καλύτερη χρονιά στην ιστορία των ανδρών ήταν το 2015 όταν και έφτασε στους τελικούς του πρωταθλήματος και του κυπέλλου αντίστοιχα.

    ΦΙΛΤΡΑ

    ΟΜΑΔΑ

    Νικήτας Παρασκευόπουλος
    • Ημερομηνία Γέννησης: 01.09.1994
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Νικήτας Παρασκευόπουλος

    Τερματοφύλακας
    Ματθαίος Σαλτερής
    • Ημερομηνία Γέννησης: 09.09.1994
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Ματθαίος Σαλτερής

    Τερματοφύλακας
    Άγγελος Καραπέτσας
    • Ημερομηνία Γέννησης: 03.04.2003
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Άγγελος Καραπέτσας

    Τερματοφύλακας
    Jesse Smith
    • Ημερομηνία Γέννησης: 27.04.1984
    • Υπηκοότητα: USA

    Jesse Smith

    Αμυντικός
    Ευστάθιος Χατζηστεφάνου
    • Ημερομηνία Γέννησης: 21.10.1997
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Ευστάθιος Χατζηστεφάνου

    Αμυντικός
    Νίκος Αθανασίου
    • Ημερομηνία Γέννησης: 12.02.1997
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Νίκος Αθανασίου

    Αμυντικός
    Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
    • Ημερομηνία Γέννησης: 06.05.2000
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Αλέξανδρος Παπαδημητρίου

    Αμυντικός
    Γιάννης Πανταζόπουλος
    • Ημερομηνία Γέννησης: 19.02.1997
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Γιάννης Πανταζόπουλος

    Περιφερειακός
    Γιάννης Γκαράνης
    • Ημερομηνία Γέννησης: 30.04.1997
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Γιάννης Γκαράνης

    Περιφερειακός
    Γιώργος Χριστοφορίδης
    • Ημερομηνία Γέννησης: 28.03.2000
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Γιώργος Χριστοφορίδης

    Περιφερειακός
    • Ημερομηνία Γέννησης: 30.03.2004
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Χρήστος Μπιτσάκος

    Περιφερειακός
    Μάριος Χάλαρης
    • Ημερομηνία Γέννησης: 27.03.1999
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Μάριος Χάλαρης

    Περιφερειακός
    Γιώργος Κατσαγούνος
    • Ημερομηνία Γέννησης: 08.02.2002
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Γιώργος Κατσαγούνος

    Περιφερειακός
    Δημήτρης Μοσχοβέλης
    • Ημερομηνία Γέννησης: 17.03.2003
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Δημήτρης Μοσχοβέλης

    Περιφερειακός
    Φανούριος Δευτεραίος
    • Ημερομηνία Γέννησης: 06.07.2004
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Φανούριος Δευτεραίος

    Περιφερειακός
    Δημήτρης Ορφανός
    • Ημερομηνία Γέννησης: 07.06.2003
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Δημήτρης Ορφανός

    Περιφερειακός
    Jaksa Kosic
    • Ημερομηνία Γέννησης: 24.11.1993
    • Υπηκοότητα: Μαυροβούνιος

    Jaksa Kosic

    Φουνταριστός
    Δημήτρης Παπαδημητρίου
    • Ημερομηνία Γέννησης: 05.06.1998
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Δημήτρης Παπαδημητρίου

    Φουνταριστός
    • Ημερομηνία Γέννησης: 01.11.2002
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Φίλιππος Μαλανδράκης

    Φουνταριστός
    Γιάννης Εγνατιάδης
    • Ημερομηνία Γέννησης: 03.07.2004
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Γιάννης Εγνατιάδης

    Φουνταριστός
    Θεόδωρος Λούκος
    • Ημερομηνία Γέννησης: 13.10.2004
    • Υπηκοότητα: Ελληνική

    Θεόδωρος Λούκος

    Φουνταριστός

    ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ

    Νίκος Βενετόπουλος

    Προπονητής Α'
    • Ημερομηνία Γέννησης: 04.12.1969

    Φώντας Λεμπέσης

    Προπονητής Β'
    • Ημερομηνία Γέννησης: 16.12.1972

    Δημήτρης Σελετόπουλος

    Team Manager
    • Ημερομηνία Γέννησης: 28.05.1963