Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε της ΑΕΚ 2-0 στο Κορωπί και έφτασε κορυφή στους 12 βαθμούς έναντι 10 των κιτρινόμαυρων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πειστικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Είχε τον πλήρη έλεγχο και στα δύο ημίχρονα με πολλές καλές στιγμές σε αντίθεση με την ΑΕΚ που είχε κορυφαία την τερματοφύλακά της και μόνο δύο καλές ευκαιρίες. Οι πράσινες έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και δεν υπήρξε κάποια που υστέρησε στο κομμάτι της.

Στο αγωνιστικό μέρος στο 12’ η Χαμαλίδου άγγιξε το γκολ με μονοκόμματο σουτ έπειτα από προσπάθεια της Ντομόντ όμως απέκρουσε η Χατζηχρήστου. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Νεφρού βρήκε δίχτυα με κεφαλιά εκμεταλλευόμενη ένα κόρνερ και άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟ. Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ είχε μια ευκαιρία με κεφαλιά που πέρασε άουτ ενώ στο 22 η Κακαμπούκη με μακρινό σουτ μπλόκαρε η αντίπαλος τερματοφύλακας. Στο 40’ η Νεφρού είχε ένα καλό φάουλ που έδιωξε πάλι η Χατζηχρήστου. Στο 65’ η Ντομόντ ήταν κοντά στο 2-0 όμως η μπάλα βρήκε σε αντίπαλα σώματα και απομακρύνθηκε. Στο 77’ η Ντομόντ κέρδισε το πέναλτι και η Σιδηρά ψύχραιμα έκανε το 2-0.

Παναθηναϊκός (Χαραλαμπίδης) Γιαννακούλη, Κακαμπούκη, Ρόγκαν, Δημητρίου, Χαμαλίδου, Κατωπόδη, Νεφρού, Ντομόντ, Νταρζάνου, Σιδηρά και Μάια.

ΑΕΚ Χατζηχρήστου, Παυλοπούλου, Κόλια, Πινέδα, Μπριάνα, Καπνίση, Μπούτλα, Τσελέντη, Τζουτζουράκη, Λόπεζ και Ντζάνη.

Από πλευράς Παναθηναϊκού έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι Χάρις, Κανέλλου, Σιαφαρίκα, Κοκοτσάκη και Λόγου στην θέση των Χαμαλίδου, Μάια, Ντομόντ, Σιδηρά και Κατωπόδη.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο κόουτς Γιάννης Χαραλαμπίδης είπε : «Σήμερα κάναμε μια καλή εμφάνιση που συνδυάστηκε με νικηφόρο αποτέλεσμα και δείξαμε τη δυναμική μας. Παίξαμε κυριαρχικό ποδόσφαιρο σε μεγάλο μέρος του ματς και φανερώσαμε την ποιότητα μας. Το γρήγορο γκολ μας βοήθησε σίγουρα και από κει και πέρα κινδυνέψαμε ελάχιστα από την ΑΕΚ. Αφήνουμε αυτό το αποτέλεσμα πίσω καθώς είναι απλά τρεις βαθμοί στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος και συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό».

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο προπονητικό κέντρο Γεώργιος Καλαφάτης βρέθηκαν  περισσότεροι από 150 οπαδοί του τριφυλλιού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ(5η αγωνιστική)!!!
14.Ελπίδες Καρδίτσας(1-13)0
*Εκκρεμούν οι εξ αναβολής αγώνες της 1ης αγωνιστικής ΑΣ Βόλος 2004-ΟΦΗ και ΑΟ ΘΕΟΝΗ Τρίκαλα 2011-Ελπίδες Καρδίτσας και οι εξ αναβολής αγώνες της 3ης αγωνιστικής ΑΟ ΘΕΟΝΗ Τρίκαλα 2011-Ολυμπιάδα Υμηττού και ΑΟ ΡΕΑ-ΠΑΟΚ.