Το τμήμα σκοποβολής ΑμεΑ του Παναθηναϊκού σημάδεψε και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Βασαρμιδάκη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στον Βύρωνα.

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού που ήρθε από το Λασίθι κατάφερε και σημάδεψε την κορυφή την πρώτη ημέρα των αγώνων και κατέκτησε το πρώτο ιστορικό χρυσό μετάλλιο για το τμήμα.
Πιο συγκεκριμένα ο Βασαρμιδάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο πυροβόλο πιστόλι στην κατηγορία SH1 με επίδοση 431.00 (πανελλήνιο ρεκόρ) .
Στη δεύτερη θέση ήταν ο Γιάννης Σαρτζετάκης από τους Αετούς Κρήτης με 327.00 και στην Τρίτη θέση ήταν ο Ιδομενέας Σαρρής του Φιλόξενου με 312.00.
Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο το πρωί από τις 9.15 στο σκοπευτήριο του Βύρωνα και λαμβάνουν μέρος 6) αθλητές του Συλλόγου (Βασαρμιδάκης, Μπούτης, Σταυρόπουλος, Αθανασόπουλος , Βλαστάρας και Ζαμπούρα).
Αξίζει να σημειωθεί ότι στη Γενική βαθμολογία την πρώτη ημέρα των αγώνων η κατ’αταξη έχει διαμορφωθεί ως εξής: