Τα «φίνα κορίτσια» κατέκτησαν το 27ο Πρωτάθλημα του τμήματος, το τρίτο συνεχόμενο (2022,2023,2024) με 3-2 νίκες κόντρα στον Ολυμπιακό και έδωσαν τον 1741ο τίτλο στο Σύλλογο που είναι αφιερωμένος στη μνήμη της Ρούξι Ντουμιτρέσκου και στην Πέννυ Ρόγκα!

Οι «πράσινες» επικράτησαν με 3-2 σετ στον 5ο τελικό της Volley League στο κλειστό του Ρέντη, κατακτώντας επάξια το πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με 2-0 πίσω στη σειρά αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 νίκες και για 3η συνεχή χρονιά να στεφθεί Πρωταθλητής στη Volley League γυναικών! Η Σέρινταν Άτκινσον αναδείχθηκε KYANA MVP του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών 2023-24.

Καλύτερα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 3-7. Οι «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του σετ μέχρι την ισοφάριση σε 20-20. Από το σημείο αυτό και μετά οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί. Ο ΠΑΟ βρέθηκε πρώτος σε θέση set ball με 22-24 αλλά οι ερυθρόλευκες έσβησαν και τα δύο οδηγώντας το σετ σε παράταση (24-24). Η Κάρκασες έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 24-25 και με μπλοκ των Άτκινσον-Χατζηευστρατιάδου έγινε το 0-1 στα σετ με 24-26.

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το δεύτερο σετ με τις γηπεδούχες να μπαίνουν καλύτερα (5-2) αλλά οι «πράσινες» γρήγορα ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 12-12. Από το σημείο αυτό και έπειτα ο ΠΑΟ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα αλλά  ο Ολυμπιακός το έσβηνε μέχρι το 19-19, όταν οι ερυθρόλευκες πέρασαν μπροστά με 21-19 και ισοφάρισαν στα σετ (1-1) με 25-21.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε ο ΠΑΟ στο επόμενο σετ (3-6) αλλά οι γηπεδούχες έφεραν στα ίσα το σκορ (11-11). Μαζί συνέχισαν οι δυο ομάδες με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 20-18, οι «πράσινες» πλησίασαν στον πόντο (21-20) αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τις ερυθρόλευκες να κάνουν το 2-1 στα σετ με 25-21.

Οι αθλήτριες του κόουτς Νέσιτς μπήκαν αποφασισμένες στο τέταρτο σετ και πίεσαν τον Ολυμπιακό χτίζοντας διαφορά από νωρίς (9-12). Το «τριφύλλι» απομακρύνθηκε με +6 (11-17) και διατήρησε την απόσταση για το 2-2 με 18-25, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟ στο 5ο σετ που προηγήθηκε με 3-6 και στη συνέχεια με double score (4-8) με τη Χατζηευστρατιάδου. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-9 αλλά η Άτκινσον με δύο σερί πόντους και η Σάμανταν με μπλοκ έδωσαν αέρα +5 (7-12). Με την Κάρκασες έφτασε σε match ball (8-14). Οι ερυθρόλευκες έσβησαν το πρώτο αλλά η Σάμανταν τέλειωσε τη δουλειά για το 9-15 και το 2-3 στα σετ υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο προπονητής της ομάδας Ντράγκαν Νέσιτς δήλωσε: «Είναι πολύ μεγάλη η χαρά μας και εγώ θέλω να πω μόνο ένα μεγάλο μπράβο στις παίκτριες μου. Εδώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόουτς Καλμαζίδη που βρήκα μια έτοιμη ομάδα. Από κει και πέρα η νίκη ανήκει στον Σύλλογο».

Διαιτητές:Γεροθόδωρος, Κουτσούλας, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καλούδας, Τσεκούρας, Γραμματεία: Καλούδας – Τσεκούρας.