Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ από τον Ολυμπιακό στον δεύτερο τελικό της Volley League γυναικών στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινες» πλέον βρίσκονται πίσω με 0-2 νίκες και θα παλέψουν το Σάββατο 20 Απριλίου στο Ρέντη για να μειώσουν στη σειρά των τελικών. Μαζί ξεκίνησαν οι δυο ομάδες αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 6-12, ωστόσο με σερί 5-0 ο ΠΑΟ πλησίασε σε 11-12.

Ο Ολυμπιακός απομακρύνθηκε ξανά με +4 (12-16) όμως και πάλι οι «πράσινες» πλησίασαν στον πόντο (17-18) με την Άτκινσον. Στη συνέχεια όμως δεν κατάφεραν να προσπεράσουν με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν σε set ball (18-24) και να κάνουν το 0-1 (19-25).

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 14-14. Στο σημείο αυτό ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και πήρε αέρα +5 (20-15). Το «τριφύλλι» κράτησε την απόσταση και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-18. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 6-12.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 11-18 όταν ξεκίνησε η αντεπίθεση των πρασίνων. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 17-20 και με άσσο της Κάρκασες στον πόντο (20-21). Άτκινσον και Κάρκασες κράτησαν το «τριφύλλι» κοντά αλλά οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 1-2 με 23-25. Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα να μείνει από νωρίς πίσω στο σκορ (6-12). Οι «πράσινες» δε μπόρεσαν να μπουν στο σετ με αποτέλεσμα να το χάσουν με 15-25.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Ντράγκαν Νέσιτς ανέφερε «Για εμάς ήταν πολύ δύσκολο το γεγονός ότι συνεχώς κυνηγούσαμε τον Ολυμπιακό στο σκορ και αναγκαζόμασταν να καταβάλλουμε ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια.

Εμείς οφείλουμε να κάνουμε τα πάντα από τη μεριά μας στο τρίτο παιχνίδι ώστε να ξαναφέρουμε τη σειρά στο Μετς.

Πρέπει να διορθώσουμε το μπλοκ-άμυνα και κάποιες λεπτομέρειες που είναι πολύ σημαντικές για να φτάσουμε στη νίκη».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Γεώργας, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Καλιγέρη.