Το αντρικό τμήμα futsal του Παναθηναϊκού επικράτησε με 7-2 της Υπεροχής Τρικάλων στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινοι» πήραν τους σημαντικούς τρεις βαθμούς και πλέον έχουν φτάσει στους 19. Με πολύ καλή απόδοση κυρίως στο δεύτερο μισό και με τους Σταυρακόπουλο, Αυλωνίτη και Γρηγοράκο να έχουν από δύο τέρματα ο καθένας, το «τριφύλλι» ανεβαίνει συνεχώς στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Παναθηναϊκός παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1) στο 7ο λεπτό, κατάφερε τέσσερα λεπτά αργότερα ( 11’) να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Αυλωνίτη ύστερα από πολύ ωραία πάσα του Σταυρακόπουλου. Περίπου 30’’ μετά ο Γρηγοράκος διπλασίασε τα τέρματα για το «τριφύλλι» (2-1) που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή η Υπεροχή έφερε το σκορ στα ίσα (2-2) αλλά ο Σταυρακόπουλος ένα λεπτό αργότερα έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟ (3-2). Στο 32’ ο ίδιος έδωσε αέρα +2 (4-2) στον Παναθηναϊκό και ένα λεπτό αργότερα (33’) ο Βλάχος διαμόρφωσε το 5-2. Στο 34ο λεπτό ο Αυλωνίτης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 6ο συνολικά για τον ΠΑΟ (6-2), ενώ το σκοράρισμα δε σταμάτησε εκεί αφού ο Γρηγοράκος έκανε το τελικό 7-2 τρία λεπτά πριν το τέλος.

Παναθηναϊκός (Ζιάβας): Χριστόπουλος, Κρασώνης, Κατεβτσιάν Οικονομίδης, Σταυρακόπουλος, Λιαρόπουλος, Γρηγοράκος, Ροντρίγκεζ, Παυλίδης, Γ. Αυλωνίτης, Βλάχος, Παναγιωτόπουλος, Π. Μπελτσίδης.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Ζιάβας δήλωσε: «Παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα σήμερα. Βρήκαμε αντίδραση ακόμα και μετά το γκολ που πέτυχε ο αντίπαλος στην αρχή. Στόχος μας είναι να κάνουμε το δυο στα δύο στα ματς που απομένουν προκειμένου να ανέβουμε βαθμολογικά και να βγει η δουλειά που κάνουμε τους τελευταίους 3,5 μήνες».