Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού νίκησε με 70-45 τη Δωδεκάνησο με τη στήριξη 60 περίπου «αιώνια» πιστών από το νησί της Ρόδου.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν να διατηρούν το αήττητο και την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» ήταν οι Χριστοδούλου με 18 πόντους, Μπαλτσερόφσκι με 17 πόντους και Τσίλης με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά από την αρχή και έχτισε διαφορά ασφαλείας με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 13-27. Η εικόνα ήταν παρόμοια και στην επόμενη περίοδο με το «τριφύλλι» να κρατά τον έλεγχο του αγώνα για το +14 (21-35) του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή στο παρκέ η Δωδεκάνησος δε μπόρεσε να αντιδράσει και ο ΠΑΟ μεγάλωσε ακόμη περισσότερο την απόσταση για το 35-56 της 3ης περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με τον Παναθηναϊκό να σφραγίζει την εκτός έδρας νίκη με τελικό αποτέλεσμα 45-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 21-35, 35-56, 45-70.

Παναθηναϊκός (Κοντός): Μαρτσάκης 4, Χριστοδούλου18, Μπαλτσερόφσκι 17, Τσίλης 16, Κοντογιάννης 1, Χρονοπούλου 5, Δίτσης 6, Bauche 4