Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού γνώρισε την ήττα με 72-69 στον πρώτο τελικό της Α1 στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι «πράσινες» πάλεψαν για ακόμη μια φορά απέναντι σε όλους και όλα και έδειξαν ότι μπορούν να  ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-0. Πλέον κοιτάζουν το παιχνίδι της Τετάρτης 17 Απριλίου στις 8.30μ.μ. στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Κορυφαία σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν η Τζόουνς με 17 πόντους, η Αλέιν πέτυχε ακόμη ένα double double με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ, η Σταμολάμπρου σταμάτησε επίσης στους 15 πόντους ενώ κομβική ήταν η συνεισφορά της Σωτηρίου με 4 πόντους, 3 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ και φοβερές άμυνες.

Λογαριασμό άνοιξε η Σταμολάμπρου με τρίποντο (0-3) και η Αλέιν διαμόρφωσε το 0-5. Οι «πράσινες» με πολύ καλή αμυντική λειτουργία κράτησαν τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ για τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Με τρίποντο της Παυλοπούλου έγινε double score (4-8) αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 13-13 στα 40’’ πριν το τέλος της περιόδου. Με δύο βολές η Τσβίτκοβιτς έγινε το 13-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Αλέιν με 2/2 βολές στην έναρξη της δεύτερης περιόδου πήγε στο +4 (13-17) τις «πράσινες» αλλά ήρθε η απάντηση για το 16-17.  Η Καρακασίδου στο 12′ με λέι απ στον αιφνιδιασμό έκανε το 16-19, με την Τσβίτκοβιτς με 2/2 βολές να διαμορφώνει το 16-21, ενώ η Σταμολάμπρου (8 π., 2/4 τριπ.) στο 14′ με τρίποντο έστειλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +8 (16-24). Η απόσταση μειώθηκε στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 31-30 στο 18’. Οι «πράσινες» με τις Σταμολάμπρου και Αλέιν έκλεισαν με +3 (31-34) το ημίχρονο.

Με την επιστροφή οι γηπεδούχες έφεραν το σκορ στα ίσα (34-34) και προηγήθηκαν με +4 (44-40) στα μισά της περιόδου. Με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς στο 27ο λεπτό έγινε το 46-43 αλλά ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο με το δεκάλεπτο να λήγει 54-46.

Οι Αλέιν (11 π.) και Τζόουνς στην έναρξη της τέταρτης περιόδου μείωσαν τη διαφορά και έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο -5 (54-49). Η Αλέιν και πάλι μετά από ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ στο 33′ με καλάθι και φάουλ έγραψε το 56-52, με την Τζόουνς στο 34′ στον αιφνιδιασμό να φέρνει το ματς στο καλάθι (56-54). Η Αμερικανίδα και πάλι στο 35′ με 2/2 βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσια (58-58). Η Τζόουνς στο 37′ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 60-61, με την ομάδα της κόουτς Καπογιάννη να έχει επιμέρους 15-6 στο δεκάλεπτο. Η Σωτηρίου με τρίποντο στο 38′ έκανε το 60-64, έχοντας πριν βγάλει 4 άμυνες με 3 κλεψίματα. Στα τελευταία δύο λεπτά πριν το τέλος και με το σκορ να είναι 60-64, οι διαιτητές απέβαλλαν τις Σωτηρίου και Τσβίτκοβιτς με πέντε φάουλ ενώ δόθηκαν συνολικά 10 βολές στις γηπεδούχες στο ίδιο διάστημα. Το τελικό σκορ ήταν 72-69.

Διαιτητές: Τηγάνης-Κατραχούρας-Σπυρόπουλος

Δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 7(1), Σπυριδοπούλου 6, Σύρρα 3(1), Νικολοπούλου 3, Καρλάφτη, Δίελα 2, Βίτολα 15(1), Χριστινάκη 19(1), Κολλάτου, Τόμπιν 15.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 15(3), Καρακασίδου 2, Παυλοπούλου 5(1), Τσβίτκοβιτς 11(2), Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή, Τζόουνς 17(1), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15, Χαιριστανίδου.