Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας αφού επικράτησε με 76-34 επί της Καβάλας παρουσία 200 «αιώνια» πιστών που βρέθηκαν στο κλειστό της Καλαμίτσας για να στηρίξουν την ομάδα.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής με το «τριφύλλι» να είναι ανώτερο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ωστόσο «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Καβάλας που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α2.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ και προηγήθηκε με 0-6 κρατώντας παράλληλα την ομάδα της Καβάλας χωρίς σκορ για τα πρώτα επτά λεπτά. Η παραγωγικότητα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλή ωστόσο ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με +12 (2-14).

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν ανεβάσει ρυθμό. Με επιμέρους σερί 14-16 το πρώτο ημίχρονο έληξε 16-30 υπέρ του «τριφυλλιού» .

Με την επιστροφή στο παρκέ οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και με σερί 2-22 στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν στο σκορ (18-52) και έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη.

Διαδικαστικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με τον κόουτς Κοντό να δοκιμάζει διάφορα σχήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές που είχε στη διάθεσή του για το τελικό 34-76.

Τα δεκάλεπτα: 2-14, 16-30, 18-52, 34-76.

Παναθηναϊκός (Κοντός): Μαρτσάκης 10, Τσίλης 21(1), Μπαλτσερόφκι 9 (1), Χρονοπούλου 10, Χριστοδούλου 16, Bauche 10, Μιχαλοπούλου, Κοντογιάννης, Φύτρος, Τσαουσίδης.