Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού νίκησε με 66-54 τον Μέγα Αλέξανδρο στη Θεσσαλονίκη, πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι και κυριάρχησαν από την αρχή χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους. Το «τριφύλλι» παραμένει αήττητο και στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Balcerowski με 18 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Μαρτσάκης με 12.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η υπεροχή του ΠΑΟ που προηγήθηκε με +20 (7-27) και διατήρησε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα για το double score του ημιχρόνου (21-42).

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Μέγας Αλέξανδρος προσπάθησε να μειώσει αλλά οι «πράσινοι» είχαν θέσει τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση με τελικό σκορ 54-66.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 21-42, 35-50, 54-66

Παναθηναϊκός (Κοντός):Μαρτσάκης 12, Balcerowski 18, Δίτσης 8, Τσαουσίδης 2, Bauche  4, Μιχαλοπούλου 2, Κοντογιάννης 2, Χριστοδούλου 9, Τσίλης 9.