Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε τη νίκη-πρόκριση στην παράταση κόντρα στον ΑΟΔ Κορυδαλλού με 5-4 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Κρασώνη που πέτυχε χατ τρικ , ισοφαρίζοντας σε 4-4 από 2-4 στα τελευταία δύο λεπτά.

Αγχωτική πρόκριση πήρε ο Παναθηναϊκός αφού κατάφερε και λύγισε τον σκληροτράχηλο ΑΟΔ Κορυδαλλού και πλέον θα αντιμετωπίσει το Νέο Ικόνιο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 5΄ με τον Καρανταλή για να ισοφαρίσει με πανέξυπνο σουτ ο Παναθηναϊκός με τον Γρηγοράκο στο 8΄.

Στο επόμενο λεπτό ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν και πάλι το προβάδισμα σε 1-2 με τον Ντούμο ενώ στο 12΄ ο Μουντοκαλάκης έκανε το 1-3.

Στο 13΄ ο Παπακώστας στην παρθενική του εμφάνιση με το «τριφύλλι» βρήκε δίχτυα και έκανε το 2-3 με δυνατό σουτ. Λίγο αργότερα ο Καρανταλής και πάλι έκανε το 2-4 στο 14΄ και αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Νίκος Κρασώνης κατάφερε να μειώσει στο 38΄ σε 3-4 και στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-4 και κατάφερε και έσωσε την παρτίδα και πήγε το ματς στην παράταση.

Η παράταση είναι ουσιαστικά άλλο ένα ημίχρονο και ο Νίκος Κρασώνης συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο στο δεύτερο λεπτό της παράτασης κάνοντας το 5-4.

Παναθηναϊκός (Ζιάβας) Μπελτσίδης,Β.Αυλωνίτης, Καραβίδας,Κρασώνης , Κατεβτσιάν, Γ.Αυλωνίτης, Σταυρακόπουλος, Βλάχος,Γρηγοράκος,  Παπακώστας, Ροντρίγκεζ, Παναγιωτόπουλος και Οικονομίδης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Χριστόπουλο και Λιαρόπουλο που ήταν άρρωστοι.

Σπύρος Παπακώστας «Ήταν ο πρώτος επίσημος μου αγώνας και σίγουρα ήταν καλή και σκληρή η άλλη ομάδα. Είχαμε μεγαλύτερη ποιότητα και ευτυχώς ο έξτρα  παίκτης ο γκολκίπερ μας έδωσε τη νίκη. Είναι ομάδα που απέκλεισε ομάδα Α εθνικής οπότε είναι δυνατή. Σκόραρα στο ντεμπούτο κέρδισε η ομάδα οπότε είμαι χαρούμενος»

Γιάννης Ζιάβας «Να δώσουμε τα εύσημα στον αντίπαλο που είναι κατώτερη κατηγορία όμως είναι πολύ έμπειρη ομάδα και έναν προπονητή είναι πρώην ομοσπονδιακός. Δεν ανήκει στη Β Εθνική. Εμείς μπλοκάραμε σε κάποια σημεία και έχουμε ένα ρόστερ που είναι μεγάλο. Λείπουν παίκτες αλλά υπάρχουν άλλα παιδιά να τους αντικαταστήσουν. Κάναμε πολλά λάθη και τρώγαμε γκολ συνεχώς και όταν δέχεσαι γκολ είναι σύνθετο πράγμα. Προβληματιζόμαστε από αυτό και το μεγάλο στοίχημα είναι αυτό να το διαχειριστούμε.

Όσο περνάει η ώρα πεισμώνει ο αντίπαλος αφού είναι μπροστά στο σκορ και είχαμε προαποφασίσει ότι θα παίξουμε με 5ο παίκτη. Τα καταφέραμε και είχαμε και ευκαιρία να το γυρίσουμε στην κανονική διάρκεια».