Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 103-50 επί της Νίκης Λευκάδας στην 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» διατήρησαν αήττητη την έδρα τους τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Η εξέλιξη του αγώνα και το γεγονός ότι η Λευκάδα παρατάχθηκε μόλις με έξι αθλήτριες, επέτρεψε στην κόουτς Καπογιάννη να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στις νεαρές παίκτριές της από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό από την αρχή και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να χτίσει από νωρίς διαφορά (19-7). Οι Τζόουνς και Αλέιν οδηγούσαν στο σκοράρισμα με 10 και 8 πόντους αντίστοιχα, ενώ αξίζει να αναφερθεί ότι το «τριφύλλι» είχε 13 ασίστ στην πρώτη περίοδο που έληξε 32-16.

Με την ίδια ενέργεια συνέχισαν οι «πράσινες» και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την εξέλιξη του αγώνα να δίνει στην κόουτς Καπογιάννη την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει τις νεαρές αθλήτριές της. Ο ΠΑΟ με ωραίες συνεργασίες έφτασε τις 22 ασίστ στο ημίχρονο και προηγήθηκε με 55-25.

Ανάλογη ήταν η εικόνα με την επιστροφή στο παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 85-34. Διαδικαστική ήταν η τελευταία περίοδος με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 103-50.

Η προπονήτρια της ομάδας Ελένη Καπογιάννη ανέφερε: «Δε μπορώ να πω πολλά για αυτό το παιχνίδι. Έχω ξαναπεί ότι είναι μη ανταγωνιστικό το πρωτάθλημα παρόλα αυτά και παρά τις απουσίες έδωσα αρκετό χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριές μας που παρακολουθούν καθημερινά τις προπονήσεις και με βγάζουν ασπροπρόσωπη σε κάθε ευκαιρία».

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Τσατταλιού-Μπαβέλας

Δεκάλεπτα: 32-16, 55-25, 85-34, 103-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 19(1), Παυλοπούλου 10(2), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 7, Μπάτσιου 8(2), Σωτηρίου 10(2), Πατσιάτζη 2, Τζόουνς 13(1), Αλέιν 16, Χαιριστανίδου 16, Υφαντοπούλου 2.

Νίκη Λευκάδας (Χασάπης): Μόρα 23, Ζιάκα 2, Γασπαράτου 3(1), Χουγκάζ 5(1), Παπαμαρκάκη 17(2).