Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 89-65 επί του Εύνικου στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» με ακόμη μία σοβαρή εμφάνιση κράτησαν ανέπαφη την έδρα τους. Η Αλέιν πέτυχε ξανά double double (12π., 13ριμπ.), ενώ στο σκορ οδήγησαν οι Τζόουνς (20π.), Σωτηρίου (16π.) και Σταμολάμπρου (14π.).

Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό από την αρχή και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να χτίσει από νωρίς διαφορά. Στο αμυντικό κομμάτι κράτησε χαμηλά τον Εύνικο με την πρώτη περίοδο να λήγει 22-11.

Με την ίδια ενέργεια συνέχισαν οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη και στο δεύτερο δεκάλεπτο κρατώντας μάλιστα τις φιλοξενούμενους χωρίς σκορ για περίπου 5 λεπτά. Αντίθετα, οι «πράσινες» με 14 ασίστ και 8 κλεψίματα σε συνδυασμό με τα 18 ριμπάουντ έκλεισαν το ημίχρονο με αέρα +18 (47-29).

Ισορροπημένη ήταν η τρίτη περίοδος με επιμέρους σκορ 18-18. Ο Εύνικος πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε σε -13 (60-47). Ο ΠΑΟ όμως σταμάτησε το ρυθμό των φιλοξενούμενων και τέλειωσε το δεκάλεπτο ξανά με +18 (65-47).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην τελευταία περίοδο με το «τριφύλλι» να ελέγχει το ματς και παρά τις προσπάθειες του Εύνικου να στέλνει την απόσταση πάνω από τους 20 πόντους (76-55), πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Με τη διαφορά στο +25, η κόουτς Καπογιάννη έδωσε χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριές της. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 89-65.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ομάδα και κόσμος ευχήθηκαν Χρόνια Πολλά στην αρχηγό Πηνελόπη Παυλοπούλου για τα γενέθλιά της.

Η προπονήτρια της ομάδας Ελένη Καπογιάννη ανέφερε: «Θέλουμε να συνεχίσουμε να βγάζουμε αντίδραση και να γινόμαστε ολοένα κα καλύτερες. Σήμερα είχαμε να αντιμετωπίσουμε το κομμάτι της σωματικής επαφής στο οποίο υστερούμε λίγο αλλά στην πορεία του αγώνα ανταπεξήλθαμε. Η αλήθεια είναι όταν μας πείραξε η ήττα στο ΣΕΦ και θέλουμε να βελτιωνόμαστε συνεχώς μέχρι και τους τελικούς».

Δεκάλεπτα: 22-11, 47-29, 65-47, 89-65

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 14, Παυλοπούλου 11(1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 5(1), Μπάτσιου, Σωτηρίου 16(1), Πατσιάτζη, Αλεξαδρή 7(1), Τζόουνς 20, Αλέιν 12, Χαιριστανίδου 4, Υφαντοπούλου.

Εύνικος (Μπάρτζος): Μάρτιν 24(5), Στούπα 9(3), Εμμανουηλίδου 2, Σταμάτη 9(2), Κασάπογλου 2, Κριμιτζά 2, Τσιανάκα, Βιντσιλαίου 3, Μπέρκμαν 13, Κωτσίνη 1